Reklama:

Uwaga na kleszcze! Ministerstwo zdrowia informuje, co należy o nich wiedzieć

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Uwaga na kleszcze! Ministerstwo zdrowia informuje, co należy o nich wiedzieć

PantherMedia

Jogging

Ładna pogoda oraz zniesienie ograniczeń powoduje, że coraz więcej osób wybiera się na świeże powietrze do lasów czy parków. Ministerstwo zdrowia ostrzega jednak przed kleszczami, które żyją w lasach i na innych obszarach zielonych. 

Reklama:

Kleszcze mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie są nosicielami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Wybierając się do lasu, należy zachować ostrożność, aby się przed nimi uchronić.

Jak ustrzec się przed kleszczami?

  1. Odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długim rękawem (przylegająca do ciała lub zakończona ściągaczami) oraz zakryte buty.
  2. Odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze.
  3. Stosowanie produktów odstraszających kleszcze (nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież). 

Co robić, gdy zobaczysz, że ukłuł Cię kleszcz?

  1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. 
  2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
  3. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
  4. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj! Nie należy wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza!

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze mogą przenosić kleszczowe zapalenie mózgu. Do zakażenia dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza. Objawy występują po około 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem, mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwem są szczepienia ochronne. 

Kleszcze przenoszą również boreliozę. Pierwsze objawy boreliozy pojawiają się po około 10-14 dniach od ukłucia. Typowym objawem dla tej choroby są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego. Na boreliozę nie ma szczepionkiPamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia skonsultuj z lekarzem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: