Reklama:

Zalecenia polskich ekspertów dotyczące czasowego odroczenia realizacji szczepień ochronnych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zalecenia polskich ekspertów dotyczące czasowego odroczenia realizacji szczepień ochronnych

PantherMedia

Szczepienie dziecka

Tak jak lekarze nakłaniają do szczepienia dzieci przeciwko chorobom zakaźnym, tak obecnie zalecane jest… wstrzymanie się od realizacji szczepień ochronnych. Zaskakujące? Niekoniecznie – takowe zalecenia wynikają z obowiązującej wiosną 2020 roku w Polsce sytuacji epidemiologicznej, zostały opracowane przez uznanych krajowych ekspertów i mają na celu ograniczenie możliwości transmisji schorzenia, którym jest wywoływane przez koronawirusa COVID-19.

Reklama:

Szczepienia są jedną z podstawowych metod zapobiegania chorobom zakaźnym – obecnie trwają zresztą intensywne prace nad szczepionką, która będzie zapewniała odporność przed nowym patogenem, którym jest koronawirus SARS-CoV-2. Zanim stanie się ona powszechnie dostępna, upłynie jeszcze zapewne dość dużo czasu, pacjenci mogą się jednak w międzyczasie szczepić przeciwko innym schorzeniom. Mogą, ale obecnie tak naprawdę nie powinni – takie są aktualne zalecenia polskich ekspertów.

Konsultanci krajowi: medycyny rodzinnej, pediatrii oraz epidemiologii, a także Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej rekomendują, aby w obliczu zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa czasowo odroczyć realizację szczepień ochronnych. Zalecenia te nie wynikają z tego, że w związku ze znacznym rozpowszechnieniem COVID-19 przeprowadzanie szczepień miałoby być związane z większym ryzykiem wystąpienia ich powikłań. Czasowe wstrzymanie się od szczepień ma na celu ograniczyć planowe wizyty w placówkach zdrowotnych, przez które istniałoby zwiększone ryzyko transmisji koronawirusa pomiędzy odwiedzającymi je pacjentami. Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci, które mogą być bezobjawowymi nosicielami wirusa, będąc jednocześnie zdolnymi do zarażania nim osób, dla których jest on szczególnie niebezpieczny – mowa tutaj przede wszystkim o seniorach.

Warto tutaj podkreślić, że w swoich rekomendacjach eksperci podkreślili, iż nie należy czekać z przeprowadzeniem szczepień w ramach profilaktyki poekspozycyjnej przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze i ospie wietrznej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: