Reklama:

Zespół Kostmanna – charakterystyka i sposoby leczenia

Zespół Kostmanna – charakterystyka i sposoby leczenia

PantherMedia

Dziecko w łożeczku

Objawy chorobowe zespołu Kostmanna pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Zespół Kostmanna zaliczany jest do wrodzonych neutropenii, które dotykają od 1 do 6 osób na 1000000 zdrowo urodzonych. Mimo że odsetek osób chorych nie jest wysoki, choroba sprawia wiele dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu.

Reklama:

Pierwsze objawy

Pierwsze objawy neutropenii można zaobserwować już w okresie niemowlęcym, uwzględniając objawy kliniczne takie jak powracające gorączki czy infekcje. Neutropenia objawia się zmniejszeniem liczby granulocytów obojętnochłonnych do <0,5 G/l. Konsekwencją zmian w liczbie granulocytów są zmiany takie jak zapalenie przyzębia, owrzodzenia jamy ustnej czy owrzodzenia okolic odbytu. Bardzo częstym problemem są natomiast nawracające, ciężkie zapalenia płuc, ropnie, zakażenia tkanki podskórnej.

Zespół Kostmanna

Zespół Kostmanna znany jest jako wrodzona neutropenia, która początkowo była wiązana z mutacją genu HAX1, który z kolei bierze udział w kodowaniu białka mitochondrialnego. 1. przypadek choroby opisano w 1956 roku przez Rolfa Kostmanna, szwedzkiego pediatrę.

Mutacja genu HAX1 skutkuje powstawaniem niefunkcjonalnego białka, przez co neutrofile nie funkcjonują prawidłowo i ulegają apoptozie, czyli zaprogramowanej śmierci. Jak wskazują liczne prace naukowe, pacjenci z mutacją genu HAX1 często borykają się z dodatkowymi zaburzeniami neurologicznymi – od łagodnego opóźnienia psychoruchowego do epizodów ciężkiej padaczki. Mutacja genu HAX1 podlega dziedziczeniu autosomalnemu recesywnemu. Oznacza to, że jeżeli oboje z rodziców są nosicielami mutacji w genie HAX1, to istnieje 25% prawdopodobieństwo, że dziecko, które przyjdzie na świat, będzie chore.  

Jak rozpoznać zespół Kostmanna

Rozpoznanie mutacji w obrębie genu HAX1 związane jest z przeprowadzeniem badania genetycznego, które pozwoli na jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy. Przed skierowaniem na badania genetyczne lekarz przeprowadzi wywiad – zapyta o wrodzone wady rozwojowe, stosowane leczenie farmakologiczne, choroby krwi w rodzinie. W badaniu przedmiotowym lekarz zwróci zapewne uwagę na występowanie ewentualnej niskorosłości, niedożywienia, wady rozwojowej szkieletu, prawidłowości pigmentacji skóry, zakażenia skóry. Lekarz zapewne zleci pełne badanie morfologii krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym krwinek białych i odsetkiem retykulocytów.

Leczenie zespołu Kostmanna

Niestety, nie istnieją żadne metody, które pozwoliłyby na „pozbycie się” mutacji w genie HAX1, aby przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie. Zanim na rynek weszły leki, które zawierają tzw. rekombinowane czynniki wzrostu, blisko połowa dzieci cierpiących na zespół Kostmanna umierała w 1. roku życia. Obecnie leczenie oparte jest na podaży leku zawierającego czynnik G-CSF, który przyjmowany w regularnych odstępach czasu pozwala na podwyższenie poziomu granulocytów, co skutkuje obniżeniem podatności na choroby towarzyszące zespołowi Kostmanna. Niestety, jak wskazują doniesienia naukowe, regularne przyjmowanie czynnika G-CSF w postaci leku może skutkować podwyższonym ryzykiem zachorowania na ostrą białaczkę szpikową.

W przypadku, gdy w Twojej rodzinie występował zespół Kostmanna i/lub zaobserwujesz niepokojące objawy – nie zwlekaj, udaj się do lekarza rodzinnego, który wskaże optymalną ścieżkę leczenia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: