Reklama:

Zmiany w projekcie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Zmiany w projekcie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej

medforum

Ministerstwo Zdrowia

15.05.2017 roku Ministerstwo zdrowia poinformowało o zmianach w projekcie ustawy dotyczącej podstawowej opieki zdrowotnej.

Reklama:

Ministerstwo poinformowało, że projekt ustawy o POZ przewiduje zmianę modelu organizacyjnego podstawowej opieki zdrowotnej. 
 
1 lutego 2017 r. zakończono opiniowanie, uzgodnienia i konsultacje publiczne dotyczące tego projektu. 30 marca 2017 r. odbyła się konferencja na której zgłoszono uwagi dot. ustawy. W związku z tym dokument uległ znacznym zmianom. Obecnie trwają ponowne uzgodnienia międzyresortowe tego projektu. 
 
W kwestii dot. definicji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej uwzględniono m.in. uwagi Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. 
 
Oprócz lekarzy ze specjalizacjami: w dziedzinie medycyny rodzinnej, II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, w dziedzinie pediatrii (I / II stopnia / tytuł specjalisty) ustawa uwzględnia prawa nabyte na podstawie art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1172). To oznacza, że przepisy projektowanej ustawy w żaden sposób nie wyłączają z obszaru podstawowej opieki zdrowotnej lekarzy, którzy dotychczas udzielali świadczeń zdrowotnych w POZ. Dodatkowo lekarze ze specjalizacją w dziedzinie chorób wewnętrznych (I / II stopnia / tytuł specjalisty) lub I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej będą mogli udzielać świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej, jeśli będą udzielać tych świadczeń przed 31 grudnia 2024 r. - informuje Ministerstwo w komunikacie.
 
Ministerstwo wyjaśnia, że lekarze, którzy rozpoczną udzielanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej przed 31 grudnia 2024 r. – niezależnie od posiadania listy aktywnej – nadal będą mogli udzielać świadczeń w POZ.
 
Resort zdrowia pracuje także nad alternatywnymi rozwiązaniami, które umocnią porady specjalistyczne w pediatrii i chorobach wewnętrznych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Dzięki temu potencjał lekarzy ze specjalizacją w tych dziedzinach medycyny zostanie maksymalnie wykorzystany.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: