Reklama:

Chemioterapia u dzieci

Chemioterapia u dzieci

Panthermedia

Dziecko walczące z rakiem

Chemioterapia, inaczej leczenie za pomocą środków cytostatycznych stosowana jest w leczeniu chorób o podłożu nowotworowym. Leki te mają za zadanie zwalczyć chorobę tj. zniszczyć komórki nowotworowe zlokalizowane w organizmie dziecka lub dorosłego. Jak wygląda chemioterapia u dzieci?

Reklama:

Chemioterapia i jej skutki uboczne
Chemioterapia to sposób leczenia związany z używaniem syntetycznych związków chemicznych w celu zwalczenia chorób nowotworowych. W leczeniu może być wykorzystywany pojedynczy lek (monoterapia) bądź kilka leków (polichemioterapia), która stosowana jest znacznie częściej. Chemioterapia prawie zawsze łączona jest z innymi metodami leczniczymi takimi jak: radioterapia, zabiegi chirurgiczne, leczenie celowane/ukierunkowane czy hormonoterapia.
Cytostatyki skierowane są przeciwko komórkom nowotworowym, które charakteryzuje zdolność do bardzo szybkich podziałów. Niestety nie działają one tylko i wyłącznie na te komórki, mogą atakować i niszczyć inne komórki jak np. komórki szpiku kostnego. W sytuacji, gdy nie ma możliwości całkowitego wyleczenia dziecka chemioterapia stosowana jest w celu przedłużenia życia pacjenta.
Zadaniem leków przeciwnowotworowych jest zahamowanie całkowite bądź częściowe podziałów komórkowych. Działają one głównie poprzez hamowanie mitozy i uszkodzenie DNA oraz wszelkich innych struktur odpowiedzialnych za podział komórki. W ten sposób kierują one komórkę na szlak apoptozy. Podczas poszczególnych cykli leki te zabijają pewna pulę komórek nowotworowych, w związku z powyższym kolejne dawki leków muszą być powtarzane. Oczywiście w procesie tym pojawiają się skutki uboczne dla organizmu. Dotykają one te obszary, w których komórki mają zdolność do szybkich podziałów (komórki przewodu pokarmowego, włosów, szpiku kostnego, skóry).  Rodzaj skutków ubocznych oraz ich rozległość jest związany z rodzajem zażywanego leku, a także odpowiedzi organizmu na leczenie. W związku z powyższym każdego małego pacjenta należy traktować indywidualnie.

Chemioterapia u dzieci, Powikłania po chemioterapii, Skutki uboczne chemioterapii
fot. panthermedia


 Najczęściej spotykane powikłania po chemioterapii
Chemioterapia u dzieci wiąże się z pojawieniem się różnego rodzaju powikłań. Dzielone są one na ostre (pojawiają się natychmiast po podaniu), wczesne, opóźnione oraz późne (pojawiają się kilka miesięcy a nawet lat po jej podaniu). Najczęstsze powikłania po chemioterapii:

  • ból głowy, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy
  • zahamowanie produkcji krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi
  • anemia, bladość, ospałość, zmniejszona aktywność fizyczna
  • zmniejszona liczba neutrofilów
  • małopłytkowość (obecne są na ciele wybroczyny, siniaki, dochodzi do krwawienia z dziąseł)
  • nudności, wymioty, brak apetytu
  • biegunka
  • zmiany i owrzodzenia w jamie ustnej i wiele innych

Dziecko leczone za pomocą cytostatyków znajduje się na oddziale szpitalnym. Jego stan zdrowia jest cały czas monitorowany. Pojawienie się jakichkolwiek skutków ubocznych powinno być zawsze zgłaszane lekarzowi.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: