Reklama:

Co wiemy o odrze?

Co wiemy o odrze?

PantherMedia

Dziecko na wózku inwalidzkim w szpitalu

Odra zaliczana jest do niebezpiecznych chorób zakaźnych, wywoływanych jest przez wirusa o nazwie: Measles virus. Pomimo faktu, iż dzieci szczepione są przeciwko odrze, mogą na nią zachorować.

Reklama:

Przez jakiś czas uważano, iż odra „odeszła w niepamięć”. Najnowsze doniesienia i obserwacje pokazują, że prawda jest inna - odra powraca i stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla dzieci, ale dla osób w każdym wieku. Szczególnie groźna jest dla osób, które mają obniżoną odporność. Powikłania po tej silnie zakaźnej chorobie są bardzo groźne. Przenoszona jest drogą kropelkową, a jeden chory może zarazić aż 20 innych osób. Nie ma leków na odrę, stosowane jest jedynie leczenie objawowe.

Kto może zachorować na odrę i jakie są jej przyczyny?

Wirus odpowiedzialny za wywołanie odry należy to: Measles virusi należy on do dość dużego rodzaju Morbilivirus, a ten z kolei do rodziny wirusów Paramyxoiviriade. Jego cząsteczki są przenoszone drogą kropelkową (podczas, kichania, kaszlu) bądź na skutek kontaktu z wydzielinami osoby chorej (na ręcznikach, chusteczkach higienicznych, szczoteczce do zębów).
Na odrę, w większości przypadków chorują dzieci w przedziale wiekowym od 6-go do 12 miesiąca życia (czyli te, które nie były jeszcze na nią szczepione) oraz pomiędzy 10-tym a 15-tym rokiem życia. Warto tutaj podkreślić, iż odra może wystąpić także u osób dorosłych oraz starszych, co jest dość rzadko spotykane.

Objawy odry

Do objawów najczęściej występujących podczas odry, wymienia się między innymi:

  • gorączkę (bardzo często jest ona wysoka);
  • ból gardła i widoczne zaczerwienienie;
  • katar;
  • ból głowy;
  • kaszel, który najczęściej jest bardzo suchy, męczący, wywołuje ból;
  • ból oraz zaczerwienienie oczu;
  • światłowstręt;
  • opuchlizna buzi;
  • charakterystyczna wysypka na ciele, która w pierwszych dniach choroby, ma kolor krwisto-czerwony, jest gruboziarnista a plamy mają nieregularny kształt. Z czasem staje się koloru ciemnego- brunatna i zaczyna się złuszczać. Początkowo zmiany pojawiają się na uszach, za uszami, na szyi, twarzy po czym na tułowiu, rękach oraz całych nogach;
  • zaczerwienione oczy.

Objawy są kwestią indywidualną dla pacjenta.

Leczenie i powikłania po odrze

Nie ma leków, które pozwoliłyby zahamować rozwój choroby. Nie także leków przeciwwirusowych, przeciwko odrze. Konieczne jest leczenie objawowe, tj. leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe. Dziecko, powinno przebywać w ciepłym domu, w łóżku, zaciemnionym pokoju oraz używać osobnych rzeczy.

Leczenie odry, Objawy odry, Odra, Powikłania po odrze, Przyczyny odry

fot. pantherstock

Powikłania odry są bardzo groźne dla zdrowia oraz życia pacjenta, zaliczamy do nich: zapalenie mózgu, mięśnia sercowego, płuc czy ucha środkowego.  Pamiętajmy by podczas zachorowania na odrę, stosować się do zaleceń lekarza. Gdy nasz stan ulega pogorszeniu, nie można czekać, należy zgłosić się na oddział ratunkowy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: