Reklama:

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?

Zofia Zięba, lekarz pediatra

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?

ojoimages

Niemowlę

Pieluszkowe zapalenie skóry należy do częstych dermatoz okresu niemowlęcego i wczesnodziecięcego. Charakteryzuje się zmianami skórnymi i objawami ogólnymi, które w zdecydowanej większości przypadków pozwalają na ustalenie rozpoznania. Do objawów ogólnych obserwowanych i zgłaszanych przez rodziców zalicza się niepokój dziecka, rozdrażnienie i nadmierną płaczliwość nasilające się szczególnie podczas zmiany pieluszek, mycia lub wycierania okolic pieluszkowych. Zapaleniu pieluszkowemu skóry rzadko towarzyszy świąd. W przypadkach powikłanych miejscowym i uogólnionym zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym może pojawić się gorączka oraz pogorszenie stanu ogólnego [5,10,14,15].

Reklama:


Początkowe stadium łuszczycy zwykłej może przebiegać pod postacią opornych na leczenie, utrzymujących się przez wiele miesięcy lub nawracających zmian zapalnych w obszarze pieluszkowym, imitujących pieluszkowe zapalenie skóry, szczególnie u niemowląt i małych dzieci ze skłonnością do atopii. Stan ogólny dzieci jest dobry, a zmianom skórnym na ogół nie towarzyszą  objawy ogólne. Zanim pojawią się charakterystyczne żywoczerwone grudki pokryte srebrzystymi łuskami  w miejscach typowych dla łuszczycy, postawienie właściwego rozpoznania jest trudne. Istotny jest wywiad dotyczący występowania łuszczycy i atopii w rodzinie, a czasami konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego wycinka skóry w celu postawienia właściwego rozpoznania [3,4,17].


Drożdżakowe zapalenie skóry okolicy pieluszkowej może występować jako infekcja pierwotna lub wtórna będąca powikłaniem stanów zapalnych wywołanych innymi czynnikami. Od zmian skórnych w przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry różni się obecnością wykwitów satelitarnych, czerwonych grudek i krost na obwodzie zmian rumieniowych. Drożdżycy okolicy pieluszkowej często towarzyszą pleśniawki w jamie ustnej, zapalenie wałów paznokciowych i zmiany zapalne innych okolic wyprzeniowych, takich jak szyja, pachy. W przypadkach trudnych można wykonać badanie mykologiczne potwierdzające obecność grzybów [3,5,6,13,14,15,16,17].


Pieluszkowe zapalenie skóry może być niekiedy powikłane wtórnym zakażeniem bak-teryjnym, szczególnie gronkowcowym lub paciorkowcowym. Obecność pęcherzy i krost z pękającym naskórkiem, powstawanie nadżerek pokrytych miodowo-żółtymi strupami powinna zwrócić uwagę na tę przyczynę zapalenia skóry. Dodatnie wyniki posiewów mikrobiologicznych potwierdzają rozpoznanie [3,5,13,14,15,16,17].

 

fot. Sudocrem


Warto dodać, że pieluszkowe zapalenie skóry w większości przypadków łatwe do rozpoznania, będące zazwyczaj schorzeniem łagodnym i poddającym się leczeniu, może być niekiedy objawem rzadko spotykanych infekcji, chorób metabolicznych, zespołów złego wchłaniania, niedoborów żywieniowych, zaburzeń odporności, procesów nowotworowych czy zespołu dziecka maltretowanego. Zawsze należy wziąć pod uwagę rzadsze przyczyny zapalenia skóry w okolicy pieluszkowej w sytuacji występowania zmian skórnych uporczywie nawracających, niereagujących na standardowe postępowanie oraz pojawienia się objawów nietypowych dla pieluszkowego zapalenia skóry [3,5,9,15].

Jeżeli chcesz wiedzieć co to jest zapalenie pieluszkowe skóry, kliknij TUTAJ

Postępowanie przy pieluszkowym zapaleniu skóry. Kliknij TUTAJ

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Pieluchy, nietrzymanie moczu i stolca u nastolatków.
Siemka mam 15 lat i chodzę do 8 klasy i na zajęcia z karate, piłki i siatkówki i się troszeczkę moczę w dzień i w nocy czasami zdążę do toalety czasami nie i nie mówiłem jeszcze nikomu i nie wiem jak...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: