Reklama:

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak radzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością?

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak radzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością?

panthermedia

Dziecko w pampersie

Dbasz, pielęgnujesz skórę dziecka, troszczysz się – mimo wysiłku, pojawia się jednak czerwony kolor skóry, który budzi Twój niepokój. Jak sobie radzić z pieluszkowym zapaleniem skóry? Czy nawracające zapalenie skóry jest powodem do niepokoju?

Reklama:

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry

Do niepokojących objawów, wskazujących, że dziecko może cierpieć na pieluszkowe zapalenie skóry należą :

  • silne zaczerwienienie skóry,
  • pojawienie się czerwonych plam na skórze pupy,
  • łuszczenie skóry,
  • obrzęk,
  • grudki i pęcherzyki,
  • pojawienie się nadżerki w miejscach dotkniętych chorobą,
  • świąd skóry.

Co ważne, objawy pieluszkowego zapalenia skóry powodują ogromny dyskomfort dla dziecka, dlatego jak najszybciej należy rozpocząć leczenie! Lekarz, który będzie podejrzewał pieluszkowe zapalenie skóry, może zlecić dodatkowe badania mykologiczne i bakteriologiczne. Należy pamiętać, że pieluszkowemu zapaleniu skóry często towarzyszą infekcje grzybicze i bakteryjne, w związku z tym, aby wdrożyć skuteczne leczenie niezbędne jest zdiagnozowanie, z jaką bakterią czy z jakim drożdżakiem mamy do czynienia.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Leczenie tej dermatozy jest wielokierunkowe. Po pierwsze, należy zdiagnozować, co jest przyczyną wystąpienia choroby. Możliwe, że wystarczy zmiana marki pieluszek czy zmiana kremu ochronnego do pupy, aby problem nie powracał. Najpierw należy oczywiście wyleczyć zmiany, które już dotknęły dziecko. Preparatami, które często stosowane są w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry są maści i kremy sterydowe, które przynoszą ulgę w silnych objawach choroby. Uwaga ! Preparaty na bazie sterydów stosowane są tylko w przypadku silnych objawów choroby ! Preparaty, które nie wywołują wielu działań niepożądanych – jak sterydy – są tzw. inhibitory kalcyneuryny. W przypadku, gdy badania potwierdzą zakażenie drożdżakami, lekarz przepisze leki zawierające środki przeciwgrzybicze, zaś w przypadku zakażenia bakteryjnego – antybiotyki.


fot. pantherstock

Postępowanie po wyleczeniu choroby – prewencja

Po wyleczeniu choroby, należy zwrócić szczególną uwagę na dbanie o higienę skóry dziecka. Możliwe, że lekarz każe zmienić preparaty myjące, doradzi zmianę pieluszek. Niektóre z pieluszek, nawet znanych firm mogą powodować pojawienie się objawów alergicznych - dziecko może być uczulone na składniki zelu absorbującego wilgoć, powierzchnia pieluszki może być zbyt szorstka dla delikatnej skóry naszego dziecka, a nawet zła absorpcja moczu - a co za tym idzie wilgoć w pieluszce, mogą przyczynić się do pojawienia się objawów pieluszkowego zapalenia skóry.Możliwe, że korzystne dla skóry dziecka będzie całkowite odstawienie chusteczek pielęgnacyjnych, zwłaszcza tych, które dodatkowo wzbogacone są w związki zapachowe.  Chusteczki mogą podrażniać delikatną skórę, a zawarte w niej związki zapachowe mogą dodatkowo wpływać na pogłębienie stanu zapalnego. Warto zwrócić uwagę, czy chusteczki pozbawione są substancji zapachowych czy SLS.  W przypadku, gdy zmiany preparatów pielęgnacyjnych i pieluszek nie przyniosą rezultatu, a dziecko znów będzie miało objawy chorobowe – niezwłocznie udaj się do lekarza. Możliwe, że dziecko jest alergikiem,a objawy choroby wywołane są przez czynnik alergizujący, który można zidentyfikować na podstawie szczegółowych badań alergologicznych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Pieluchy, nietrzymanie moczu i stolca u nastolatków.
Siemka mam 15 lat i chodzę do 8 klasy i na zajęcia z karate, piłki i siatkówki i się troszeczkę moczę w dzień i w nocy czasami zdążę do toalety czasami nie i nie mówiłem jeszcze nikomu i nie wiem jak...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: