Reklama:

Powrót gruźlicy – co należy wiedzieć?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Powrót gruźlicy – co należy wiedzieć?

PantherMedia

Kaszel u dziecka

Są choroby, o których mówi się, że „wyginęły” lub pojawiają się tylko w krajach tzw. Trzeciego Świata. Jedną z takich chorób była gruźlica uznawana za jednostkę chorobową, która na terenie naszego kraju pojawia się sporadycznie. Niestety nie jest to już prawda, a zachorowania na gruźlicę odnotowywane są coraz częściej.

Reklama:

Diagnostyka

Diagnostyka polega na wykonaniu badania mikrobiologicznego wydzielin, np. plwocin, wydzielin oskrzeli, moczu lub popłuczyn z żołądka. W laboratorium próbuje się wyhodować prątki gruźlicy na pożywce stanowiącej wydzielinę pobraną od chorego. Dodatkowymi badaniami, jakie są wykonywane, to RTG klatki piersiowej oraz próba tuberkulinowa polegająca na śródskórnym podaniu tuberkuliny w przedramię i odczycie wielkości pojawiającego się na skórze nacieku. 

Metody leczenia

Leczenie jest długie i żmudne – zbyt wczesne przerwanie leczenia może spowodować, że prątki przejdą w stan uśpienia, reaktywując się nawet za kilka lat. Terapię dzieli się zazwyczaj na intensywną (zastosowanie terapii łączącej wiele leków, aby szybko zabić jak największą liczbę prątków) oraz fazę kontumacji (celem jest pozbycie się prątków, które jeszcze przeżyły w organizmie). Do najczęściej stosowanych leków w leczeniu gruźlicy zalicza się etambutol, ryfampicynę, izoniazyd, pirazynamid. 

Prewencja

Do najskuteczniejszych metod zalicza się szczepienie BCG wykonywane u dzieci – niestety szczepionka nie jest idealna i u ok. 1 na 1000 dzieci obserwuje się działania niepożądane (np. powiększone węzły chłonne, owrzodzenie). Ważne jest szybkie wykrycie choroby i wdrożenie leczenia. W przypadku wykrycia jednostki chorobowej przebadać powinni zostać wszyscy członkowie rodziny, którzy mieli kontakt z chorym. Pamiętajmy – gruźlica w XXI wieku jest chorobą uleczalną, jednak nie należy bagatelizować pierwszych objawów! 

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: