Probiotyki są dziś tematem zyskującym na popularności, wypierając tym samym czas świetności powszechnie stosowanych antybiotyków. Prozdrowotne właściwości bakterii probiotycznych, zastosowanych w odpowiedniej dla szczepu dawce, posiadają wiele właściwości sprzyjających poprawie naszego zdrowia. Układ moczowo-płciowy również jest wspomagany przez działanie probiotycznych bakterii, co ma szczególne znaczenie w sytuacji nawracających, przewlekłych zakażeń z epizodami gorączki, które mogą doprowadzić do trwałej choroby oraz niewydolności nerek.
Po co sięgać?
Na rynku obecnie znajduje się bardzo dużo rożnego rodzaju produktów probiotycznych, począwszy od przetworów mlecznych, przez tabletki, kapsułki czy saszetki zawierające odpowiednie stężenie bakterii, wahające się od kilku milionów, aż do kilkunastu miliardów w przeliczeniu na jedną dawkę. Dobór dawki również nie jest bez znaczenia. Odpowiednie badania kliniczne potwierdzają bowiem, że, by dany szczep bakterii oddziaływał maksymalnie prozdrowotnie, konieczne jest zastosowanie go w odpowiednim stężeniu, co z kolei oznacza, że jedne szczepy oddziałują lepiej w mniejszym – inne w większym stężeniu. Na ten dzień nie ma jednak standaryzowanych wymagań oraz sposobów przekazywania informacji o probiotykach i produktach probiotycznych. Stale rosnące zainteresowanie tematem sprzyja rozwijaniu się nowych przedsiębiorców i producentów, stąd ważne jest, by każda informacja zawarta na produkcie probiotycznym była jasna i zachęcająca dla przeciętnego konsumenta [3].
Układ moczowy
Przez wiele lat w medycynie panował pogląd, że drogi moczowe stanowią sterylne środowisko, a jedynie ich końcowy odcinek (cewka) zasiedlana jest przez bakterie. Obecnie wykonane badania bakteriologiczne z wykorzystaniem technologii mikrobiologicznych pokazały, że układ moczowy u człowieka zdrowego, niezakażonego, nie jest jednak jałowy [1].
Działanie probiotyków
Samo zastosowanie probiotyków ma wielokierunkowe działanie. Korzystny wpływ na mikroflorę układu moczowo-płciowego, hamowanie zarówno namnażania, jak i przylegania bakterii i drobnoustrojów patogennych, jak i zdolność do tworzenia biofilmu stanowiącego barierę dla szkodliwych szczepów bakterii, to główne efekty ich stosowania [1]. Probiotyki wpływają więc hamująco na infekcje układu moczowo-płciowego dzięki swoim właściwościom antagonistycznym [3]. Ponadto wiele z pałeczek posiada zdolność do produkcji substancji, które korzystnie wpływają na Ph układu moczowego, blokując jednocześnie rozwój bakterii chorobotwórczych. Wykazano także zdolność do immunomodulacji układu odpornościowego, pobudzając organizm do produkcji różnego rodzaju cytokin [1].
Wszystkie powyższe właściwości probiotyków skłaniają do wniosków, że ich stosowanie jest jak najbardziej uzasadnione w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z nawracającymi zakażeniami układu moczowego [1].