Wychowanie dziecka jest niezwykle odpowiedzialnym i pracochłonnym zajęciem.
To rodzice są dla dziecka wyznacznikami, co można a czego nie. Warto więc wprowadzić kilka zasad by relacje były czytelne dla dziecka oraz dla rodzica.
Wielu rodzicom znany jest problem nieznośnego zachowania dziecka. Małe dzieci, nieznające norm etycznych i zasad dobrego czy też odpowiedniego zachowania, „testują” otoczenie oraz dorosłych, sprawdzając, gdzie jest granica.[1]
Skąd się biorą niegrzeczne zachowania dzieci?
Z potrzeby bycia w centrum uwagi rodzica. Często dzieci nie chcą jeść, posprzątać zabawek czy stać (usiąść) w danym miejscu. Rodzice przechodzą wtedy do tłumaczenia i przekonywania. Dzieci potrafią być również nieznośne gdy się nudzą. Wtedy wszystkie hałaśliwe zabawy, zaglądanie tam gdzie im nie wolno czy zrzucanie czegoś co głośno spada, powoduje zainteresowanie zajętego dotychczas czymś innym rodzica.[2]
Na co warto zwracać uwagę?
Ważne jest ustalenie zasad i ich przestrzeganie. Mówimy o tym co wolno a czego nie i reagujemy kiedy zasada jest łamana. Tu warto przestrzegać konsekwentnie zasad i reagować za każdym razem kiedy dziecko próbuje złamać zasadę lub ją łamie.
fot. pantherstock
Niezwykle istotne, choć bardzo trudne, nawet dla dorosłych jest panowanie nad swoimi uczuciami i emocjami. Nie zawsze, gdy dziecko płacze oznacza to, że jest niegrzeczne. W takiej sytuacji należy wyrazić zrozumienie dla uczuć dziecka, wyjaśniając że pewnych rzeczy się nie robi, tzn. kiedy dziecko w złości próbuje coś zniszczyć należy wskazać inne możliwości rozładowania złości (np. bicie poduszki zamiast rodzica).