Wychowanie dziecka jest niezwykle odpowiedzialnym i pracochłonnym zajęciem.
Doceniać, doceniać, doceniać
Skupiając się na tym, że dziecko jest niegrzeczne, krytykujemy go i pouczamy. Jednak kiedy dziecko zrobić coś dobrze, należy mu się pochwała gdyż ona również utrwala zachowanie. Zapowiadanie co będzie dalej, kiedy oczekujemy czegoś od dziecka, pozwoli mu na oswojenie się z sytuacją. Kiedy dziecko zajęte jest zabawą, warto powiedzieć, iż czas pożegnać się z zabawkami bo niedługo wychodzimy.
Zamiast poleceń, zabawa
Zamiast sprzątania zabawek, sugerujemy by dziecko spróbowało trafić klockiem do pudełka. Krótkie wypowiedzi lepiej trafiają niż długie wywody i narzekania. Dziecko potrafi skupić uwagę na krótko więc warto umiejętnie ten czas wykorzystać. Np. misie na półkę lub piżama i do łóżka.
Zbyt wiele wymagań naraz
W dobre wychowanie należy włożyć dziesiątki powtórzeń i całą masę cierpliwości. Stopniowo dziecko będzie się uczyło, co mu wolno a czego nie. Mówimy o konsekwencjach. Jeśli dziecko czegoś nie zrobi lub zrobi coś niegrzecznego, spotkają co określone konsekwencje. W przypadku braku reakcji ze strony dziecka, należy dotrzymać słowa. Zwracając uwagę na złe zachowanie dziecka, musimy być uważni by krytykować niepożądane zachowanie a nie dziecko.[3]
fot. pantherstock
Zadaniem rodzica jest rozróżnienie, kiedy dziecko świadomie łamie zasady i powinny go spotkać określone konsekwencje a kiedy łamanie zasad wynika z ich nieznajomości.[4] Każde dziecko jest inne i w innych sposób znajdzie drogę by zawrócić na siebie uwagę rodziców.