Reklama:

Środowisko wychowawcze a problem nadwagi oraz otyłości u dzieci i młodzieży

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Środowisko wychowawcze a problem nadwagi oraz otyłości u dzieci i młodzieży

ojoimages

Rodzina

Hasło Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie zaczyna się w domu” podkreśla rolę rodziny w kształtowaniu i ochronie zdrowia jej członków.

Reklama:

Rodzina to podstawowa jednostka społeczna – jest współodpowiedzialna za zdrowie swoich członków, ponieważ stanowi jedną z najstarszych i najsilniejszych struktur społecznych. Członków rodziny wiążą cechy genetyczne, środowiskowe i obyczajowe.

Zdrowie rodziny jest pojęciem szerszym niż suma zdrowia jej członków. Uwzględnia bowiem rolę oddziaływania psychologicznego, społecznego zdrowotnego między sobą, w tym zależności zachodzące między poszczególnymi członkami w tzw. rodzinie nuklearnej (rodzice i ich dzieci).


Fot. ojoimages

Szczególnie ważne jest z punktu widzenia psychopedagogicznego zaspokajanie potrzeb emocjonalnych tj. miłości, przynależności, zrozumienia, wymiany uczuć, uznania i szacunku oraz poczucia bezpieczeństwa. 

Zaspokajanie potrzeb dziecka zależy od uczuciowego ustosunkowania się rodziców wobec niego, czyli od postaw rodzicielskich. Właściwemu rozwojowi psychicznemu dziecka sprzyjają pewne typy postaw, inne natomiast go uniemożliwiają, wpływając negatywnie na kształtowanie się jego osobowości.

Z badań M. Ziemskiej wynika, że akceptacja dziecka przez rodziców, uznawanie jego praw, ich ciepły stosunek do niego oraz podtrzymywanie psychiczne oddziałują dodatnio na rozwój emocjonalny, społeczny oraz intelektualny dziecka, sprzyjając m.in. nabywaniu przez nie umiejętności wyrażania uczuć, nawiązywania trwałych więzi emocjonalnych, a także samodzielności i odpowiedzialności.

Z kolei rygorystyczna postawa rodziców względem dziecka, jego nadmierne ograniczanie oraz karanie, przy jednoczesnym braku akceptacji i okazywania ciepła uczuciowego, wywierają ujemny wpływ głównie na jego rozwój psychospołeczny.

Efektem takich oddziaływań może być niezdolność nawiązywania trwałych więzi uczuciowych, nieufność i lęk wobec innych, a także trudności przystosowawcze, reakcje nerwicowe, a nawet problemy z wagą (nadwaga, otyłość).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Pieluchy jedno czy wielorazowe?
Masz małe dziecko, które wymaga jeszcze asysty pieluszki? Świetnie! Powiedz, z jakiego rodzaju pieluch korzystasz i dlaczego. Czy jednorazowe to wygoda i oszczędność czasu? A może aspekt ekologic...
Zaparcia, słaby apetyt
Witam. Opiszę po krótce problemy,z którymi boryka się moja 2- letnia córka. Otóż od 3 miesięcy córeczka na problemy z zaparciami, które nawracają regularnie co 2-3 tygodnie podczas których pojawia si...
Ból głowy po summaded
Moja córka 5 lat, po 3-ech dawkach summaded po 5 ml na dzień, w czwartym dniu - okropny ból głowy, rano i wieczór. Ból głowy przy którym dziecko jest blade i bardzo słabe - nigdy takiej sytuacji nie ...
Sikanie w łóżko u 16-latka
Hejka Mam 16 lat i jestem szczupły Od dłuższego czasu zdarza mi się moczyć w nocy. Miałem dość mokrego łóżka więc kupiłem pampersy DryNites 8-15. Jeżeli ktoś też jest nastolatkiem lub nastolatką i no...
Ciemne końce paluszkow
Witam, córka ma 3 miesiące. Od jakiegoś miesiąca ma ciemne końcówki paluszków, takie brazowe. Od czego to może być.
Reklama:
Reklama: