Każde dziecko przed ukończeniem drugiego roku życia, będzie miało kontakt z wirusem RS. Niestety dla wcześniaków i dzieci z obniżoną odpornością kontakt z wirusem RS może okazać się groźny dla życia. Co każdy rodzic powinien wiedzieć o tym wirusie?
Komu przysługuje refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia
Profilaktyka propagowana przez NFZ zakłada, że wcześniaki i dzieci z grupy ryzyka, celem profilaktyki zakażeń RS, powinny otrzymać 5 dawek paliwizumabu w miesięcznych odstępach, poczynając od października. Immunizację preparatem paliwizumab przeprowadza się jednorazowo, zaś kryteriami kwalifikującymi dzieci do immunoterapii są :
- dzieci przed ukończeniem 1. roku życia, urodzone między 28. a 32. tyg. ciąży,
- dzieci cierpiące na dysplazję oskrzelowo-płucną,
- dzieci z określonymi wadami serca.
Profilaktyka
Wirus RS występuje w Polsce od listopada do kwietnia, stąd zaleca się, aby dzieci z grupy ryzyka otrzymywały 5 dawek preparatu, który zabezpiecza je przed zachorowaniem. Niestety na chwilę obecną, pomimo funkcjonowania od 1 marca br. rozszerzonego programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, brakuje środków na finansowanie preparatów immunizujących i pozwalających zabezpieczyć dzieci przed zachorowaniem. Jak podają media, na chwilę obecną, pomimo zapewnionej ustawowej refundacji, immunizację otrzymują tylko dzieci z 3 województw – świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego i lubelskiego.
Profilaktyka stanowi więc kluczowy sposób obrony przed zakażeniem. Zaleca się unikania skupisk ludzkich, zwiększenia częstotliwości mycia rąk, częstego wietrzenia pomieszczeń, dbania o higienę.