U niemowlęcia objawem fizjologicznym i dopuszczalnym są ulewania. W przeciwieństwie do ulewań, występowanie u dziecka tzw. chlustających wymiotów, czyli nagłych wymiotów „na odległość” jest zawsze objawem bardzo niepokojącym.
Chlustające wymioty u niemowlęcia - Objawy i przebieg
Chlustające wymioty są podstawowym objawem poważnego schorzenia, występującego u niemowląt w pierwszych miesiącach życia (zwykle około 4-6 tygodnia życia), nazywanego pylorostenozą, czyli przerostowym zwężeniem odźwiernika.
Choroba występuje zwykle u chłopców (1 przypadek na 200 dzieci). Przyczyną jest narastające zwężenie połączenia pomiędzy żołądkiem a dwunastnicą, co prowadzi do nasilających się z dnia na dzień wymiotów. Choroba wymaga leczenia operacyjnego, w przeciwnym razie grozi śmiercią dziecka.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeżeli u dziecka występują nasilające się z dnia na dzień chlustające wymioty, pilnie skonsultuj się z lekarzem. Dodatkowymi niepokojącymi objawami, mogącymi potwierdzać rozpoznanie choroby, jest zahamowanie przyrostu masy ciała, a potem nawet jej utrata oraz wyraźnie widoczne przez powłoki brzuszne tzw. „stawianie się żołądka” czyli gwałtowne ruchy perystaltyczne żołądka.
Chlustające wymioty u niemowlęcia - Leczenie
Leczenia domowego nie ma. Dziecko wymaga pilnego przyjęcia do szpitala.