Przejdź do:
Objawy i przebiegPo porodzie bardzo ważnym etapem jest nauka karmienia własnego dziecka. Oczywiście najlepiej by dziecko karmione było od samego początku mlekiem matki tj. z piersi. Przynosi to bowiem wiele korzyści nie tylko naszemu maluszkowi ale także samej mamie. Niestety zdarzają się sytuacje, w których dziecko musi być od razu karmione mieszanka z butelki (np. brak mleka u mamy, choroby).
Niemowlak ciagle chce jeść - Objawy i przebieg
Jednym rodzicom karmienie swojej pociechy przychodzi bez trudu. Inni muszą się tego nauczyć co oczywiście wymaga ogromnej cierpliwości, spokoju i czasu. Karmienie zarówno piersią jak i butelką dziecka może być bardzo stresujące. Wszystko oczywiście zależy od maluszka. Jedne dzieci jedzą chętnie inne wymagają dużego skupienia i ciągłego „podtykania” jedzenia. Coraz częściej zdarza się tak, że młodzi rodzice zgłaszają się do lekarza - pediatry gdyż ich dziecko cały czas jest głodne. Jakie są najczęstsze przyczyny zbyt częstego jedzenia u dzieci? Czy dziecko może się przejeść? W jaki sposób karmić dziecko by było najedzone?
Wielu rodziców zastanawia się dlaczego ich pociecha cały czas domaga się jedzenia. Zauważają oni także, że po przystawieniu dziecka do piersi bądź podaniu mu butelki pociągnie ono kilak łyków i np. zasypia. Z drugiej strony dziecko może zjadać wszystko co jest mu podawane i cały czas jest głodne. Każda z tych sytuacji jest bardzo stresująca dla rodziców. Zgłaszają się oni w związku z tym do specjalisty.
W każdej z tych sytuacji należy pamiętać o następujących kwestiach:
- noworodek bardo lubi znajdować się oraz zasypiać na piersi swojej mamy,
- małe dzieci mają malutkie żołądki, dlatego nie są w stanie zjeść dużych ilości na raz. W związku z powyższym muszą ssać często a po troszku. Jest to ponadto dla nich zdrowe i nie prowadzi do bólu brzuszka,
- nie należy doprowadzić do sytuacji gdy noworodek będzie bardzo głodny. Gdyż podanie mu jedzenia, spowoduje, że je on bardzo łapczywie co może powodować np. kolki,
- dziecko nie zawsze musi domagać się jedzenia, może po prostu chcieć mu się pić,
- leżenie przy piersi matki daje naszemu maluszkowi poczucie bezpieczeństwa,
- jeśli dziecko zaraz po zjedzeniu płacze i chce ponownie jeść może to oznaczać, że nasz pokarm jest dla niego niewystarczający.
Jeśli zauważymy, że nasza pociecha cały czas domaga się jedzenia warto sprawdzić czy dostaje ona odpowiednie jego ilości. Pamiętajmy także o tym, że nie musi chodzić tylko o jedzenie a np. przytulenie się.