Kolką jelitową określa się napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek, poszerzeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych.
Profilaktyka kolek jelitowych - Objawy i przebieg
Kolka występuje u 10-40% niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle w okolicy 3 tygodnia życia, zazwyczaj występują między godziną 18.00, a 22.00. W typowych kolkach jelitowych objawy utrzymują się co najmniej przez 3 godziny dziennie, minimum przez 3 dni w tygodniu. Ustępują najczęściej w 3 - 4 miesiącu życia.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Objawy podobne do kolek mogą występować w wielu schorzeniach przewodu pokarmowego, tak więc zazwyczaj wskazana jest konsultacja z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.
Profilaktyka kolek jelitowych - Leczenie
W leczeniu domowym, oprócz sprawdzonych środków, jak herbatki na bazie kopru włoskiego, czy uspokojenie emocjonalne sytuacji domowej, ważne jest też postępowanie dietetyczne. U dzieci karmionych naturalnie wskazane jest wyeliminowanie z diety matki karmiącej mleka i jego przetworów, kofeiny, ostrych przypraw i warzyw powodujących wzdęcia (brokuły kapusta, fasola). W niektórych przypadkach zachodzi konieczność czasowego wyeliminowania z diety mieszanek zawierających pełne białka mleka krowiego i zastąpienie ich hydrolizatami, ale tę decyzję musi podjąć lekarz.