Krzywica jest zespołem objawów wynikających z niedoboru aktywności witaminy D. Najczęstszą przyczyną jest zbyt mała podaż witaminy D, ale jest możliwe występowanie ciężkich objawów krzywicy pomimo podawania prawidłowych lub wręcz wysokich dawek witaminy D.
Objawy i przebieg krzywicy witamino-D-oporne
Witamina D, którą podajemy dziecku, jest zasadniczo "pro-witaminą", to znaczy musi być zmetabolizowana w organizmie dziecka. Dopiero przekształcenie witaminy D w wątrobie i nerkach, polegające na tzw. hydroksylacji, powoduje, że staje się ona aktywna. W wielu chorobach wątroby i nerek, a także w przypadkach wrodzonych defektów dotyczących enzymów przekształcających witaminę D, dochodzi do paradoksalnego zjawiska, polegającego na nasilonej krzywicy na skutek braku aktywnej formy witaminy D, pomimo jej teoretycznie prawidłowej podaży w diecie. Stan taki wymaga szczegółowej diagnostyki specjalistycznej i dobrania odpowiedniego leczenia. Podstawą wykazania tego typu defektów metabolicznych jest oznaczenie stężenia we krwi poszczególnych postaci witaminy D.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć krzywice witamino-D-oporne
Pilnie skonsultuj się z lekarzem, jeżeli pomimo stosowania prawidłowych dawek leczniczych witaminy D nadal utrzymują się objawy sugerujące krzywicę. Może to być objaw choroby ogólnoustrojowej cechującej się niewrażliwością na witaminę D.
Leczenie krzywicy witamino-D-oporne
Leczenia domowego nie ma.