Nadmierne spożycie żelaza przez dziecko może być tak samo szkodliwe jak jego niedobór. Zagrożenie to jest paradoksalnie szczególnie duże u dzieci z krajów wysoko rozwiniętych.
Żelazo - Objawy i przebieg
Badania z lat 80-tych, prowadzone głównie w krajach trzeciego świata, skłoniły producentów mieszanek mlecznych dla niemowląt do zwiększenia zawartości żelaza w tych preparatach. Motywowano to gorszym wchłanianiem żelaza z mleka krowiego w porównaniu z mlekiem matki i korzystnym wpływem preparatów żelaza na rozwój psychoruchowy dziecka. Dane z ostatnich lat wskazują, że zalecenia odnośnie niezbędnej zawartości żelaza w mieszankach mlecznych powinny być zmodyfikowane (obniżone).
Nowoczesne mieszanki mleczne mają skład na tyle upodobniony do mleka matki, że uzyskano bardzo dobry odsetek wchłaniania żelaza, co powoduje, że większym zagrożeniem staje się przedawkowanie żelaza. Wykazano, że dzieci żyjące w krajach europejskich, pochodzące z rodzin o dobrym statusie socjoekonomicznym, nie odnoszą żadnych korzyści z karmienia mieszankami o dużej zawartości żelaza.
Co więcej, takie mieszanki mogą mieć u nich niekorzystne następstwa pod postacią zaburzeń wchłaniania miedzi oraz mniejszych przyrostów długości ciała. Oczywiście u takich dzieci dodatkowe "profilatyczne" podawanie żelaza w kroplach może pogłębiać niekorzystne efekty nadmiaru żelaza w diecie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Większość dzieci urodzonych o czasie nie wymaga mieszanek mlecznych o dużej zawartości żelaza ani dodatkowego podawania żelaza w kroplach. W przypadku wątpliwości w tym zakresie skonsultuj się z lekarzem, który oceni czy dziecko jest w grupie ryzyka niedoboru żelaza lub ewentualnie zleci badania stężenia żelaza i ferrytyny we krwi dziecka.
Żelazo - Leczenie
Nigdy nie stosuj preparatów żelaza lub mieszanek dodatkowo wzbogacanych w żelazo bez konsultacji z lekarzem.