Reklama:

Odra zakaźna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Odra zakaźna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Wiyta u pediatry

Odra należy do zakaźnych wirusowych chorób wysypkowych wieku dziecięcego i młodzieńczego (dotyczy głównie dzieci do 15 lat); choć mogą także chorować nieszczepieni dorośli. Głównymi objawami są plamisto-grudkowa wysypka skórna, gorączka, kaszel i zmiany w jamie ustnej.

Reklama:

Objawy i przebieg odry zakaźnej

Okres zakaźności wynosi od 5 dni przed do 5 dni po wystąpieniu osutki. Wyodrębnia się 4 okresy.

Pierwszy – nieżytowy, prodromalny – pojawia się gorączka, zapalenie spojówek, katar, obrzęk powiek i światłowstręt (tzw. oczy królicze); zapalenie gardła i kaszel oraz wysoce specyficzne i występujące tylko w odrze plamki Fiłatowa – Koplika (szaro – białe z czerwoną obwódką punkciki na błonie śluzowej na wysokości zębów przed - i trzonowych).

Drugi okres to pojawienie się wysypki, która trwa ok 3-4 dni i wzrostu gorączki do nawet 40 stopni. Gruboplamista lub grudkowa (rzadziej) wysypka pojawia się na początku za uszami, na twarzy, szyi; później zajmuje tułów, kończyny. Czasem w czasie ustępowania wysypki pojawia się łuszczenie skóry, a pozostające przebarwienia znikają całkowicie w ciągu 1-2 tygodni.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć odrę zakaźną

Do lekarza należy zgłosić się zawsze gdy podejrzewa się występowanie odry, szczególnie gdy dziecko miało kontakt z osobą chorą, jest nieszczepione lub nie przechorowało odry.

Leczenie odry zakaźnej

Leczenie odry jest wyłącznie objawowe (leki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe). Zalecane jest unikanie jaskrawego światła, odpowiednie nawilżenie powietrza. Antybiotyki są nieskuteczne, stosuje się je tylko, gdy wystąpią powikłania bakteryjne (np. zapalenie ucha środkowego, płuc).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: