Objawy i przebieg odry zakaźnej
Okres zakaźności wynosi od 5 dni przed do 5 dni po wystąpieniu osutki. Wyodrębnia się 4 okresy.
Pierwszy – nieżytowy, prodromalny – pojawia się gorączka, zapalenie spojówek, katar, obrzęk powiek i światłowstręt (tzw. oczy królicze); zapalenie gardła i kaszel oraz wysoce specyficzne i występujące tylko w odrze plamki Fiłatowa – Koplika (szaro – białe z czerwoną obwódką punkciki na błonie śluzowej na wysokości zębów przed - i trzonowych).
Drugi okres to pojawienie się wysypki, która trwa ok 3-4 dni i wzrostu gorączki do nawet 40 stopni. Gruboplamista lub grudkowa (rzadziej) wysypka pojawia się na początku za uszami, na twarzy, szyi; później zajmuje tułów, kończyny. Czasem w czasie ustępowania wysypki pojawia się łuszczenie skóry, a pozostające przebarwienia znikają całkowicie w ciągu 1-2 tygodni.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć odrę zakaźną
Do lekarza należy zgłosić się zawsze gdy podejrzewa się występowanie odry, szczególnie gdy dziecko miało kontakt z osobą chorą, jest nieszczepione lub nie przechorowało odry.
Leczenie odry zakaźnej
Leczenie odry jest wyłącznie objawowe (leki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe). Zalecane jest unikanie jaskrawego światła, odpowiednie nawilżenie powietrza. Antybiotyki są nieskuteczne, stosuje się je tylko, gdy wystąpią powikłania bakteryjne (np. zapalenie ucha środkowego, płuc).