Popuszczanie stolca jest fizjologiczne u dzieci młodszych. Niekiedy zdarza się u dzieci w wieku powyżej 4 lat, ale wtedy powinno to być nazwane stanem chorobowym.
Objawy i przebieg popuszczania stolca
Popuszczanie stolca u dzieci objawia się brudzeniem bielizny niewielkimi ilościami zwykle płynnego lub papkowatego kału. U niektórych dzieci zdarza się to nawet wiele razy dziennie. W praktyce klinicznej regularne brudzenie bielizny obserwuje się nawet u nastolatków. Jest to wówczas bardzo poważny problem psychologiczny dla dziecka.
W większości przypadków popuszczanie stolca jest następstwem długo trwających zaparć, powodujących wytworzenie się nawyku zalegania mas kałowych w odbytnicy. Po pewnym czasie mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu, a drażnienie śluzówki jelita przez twarde masy kałowe powoduje powstawanie płynnego wysięku zapalnego. Skutkiem jest okresowe wyciekanie z odbytu płynnych lub półpłynnych mas kałowych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć popuszczanie stolca
Występowanie popuszczania stolca u dziecka jest objawem wysoce niepokojącym, może bowiem świadczyć o zaawansowanych zaburzeniach w oddawaniu stolca i/lub o poważnym problemie psychologicznym (stresowym) z jakim zmaga się dziecko. W każdym takim przypadku należy zasięgnąć porady pediatry, a w większości przypadków także porady psychologa. Dzieci z popuszczaniem stolca zazwyczaj wymagają hospitalizacji, intensywnego leczenia oczyszczającego jelito grube z mas kałowych i diagnostyki w kierunku różnych schorzeń mogących być podłożem zaburzeń.
Leczenie popuszczania stolca
W przypadku niezbyt nasilonych objawów, jako postępowanie pierwszego rzutu, możliwe do wykonania w domu, zaleca się oczyszczenie odbytnicy z mas kałowych wlewkami doodbytniczymi (enema) i zastosowanie diety z dużą ilością błonnika (dieta bogatoresztkowa). Rodzice powinni dokładnie i obiektywnie ocenić, czy dziecko nie znajduje się w stanie przewlekłego stresu, spowodowanego problemami szkolnymi lub rodzinnymi, a następnie we współpracy z psychologiem podjąć działania ukierunkowane na poprawę stanu emocjonalnego dziecka.