Niewydolność trzustki może wystąpić nawet u niemowlęcia. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest mukowiscydoza.
Preparaty enzymów trzustkowych - Objawy i przebieg
Objawami mogącymi sugerować niedostateczne wytwarzanie przez trzustkę enzymów trawiennych są: brak przyrostu masy ciała, obfite, tłuszczowe, niestrawione stolce, wzdęcia i bóle brzucha. Należy pamiętać, że nawet objawy opisywane jako typowe objawy niewydolności trzustki mogą występować w wielu innych chorobach zupełnie nie związanych z trzustką. W każdym przypadku przed włączeniem leczenia konieczna jest szczegółowa diagnostyka.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Enzymy trzustkowe u niemowlęcia mogą być stosowane tylko na zalecenie lekarza. Powinno to być poprzedzone szczegółową diagnostyką potwierdzającą niewydolność trzustki.
Preparaty enzymów trzustkowych - Leczenie
Prawidłowe podawanie preparatów enzymów trzustkowych u niemowlęcia należy do zadań rodziców, którzy muszą być świadomi zasad postępowania w takich sytuacjach. Najważniejszym zaleceniem jest zakaz dodawania preparatów trzustkowych do butelki z mieszanką mleczną. Mikrogranulki z enzymami trzustkowymi rozkładają się w alkalicznym pH, takim jakie ma mleko.
Domieszane do mleka i zostawione w nim na pewien czas stają się niestety nieaktywne. Enzymy trzustkowe powinno się podawać do posiłku mlecznego, ale muszą być podawane oddzielnie. Dopuszczalne jest otwieranie kapsułek, ale ich zawartość powinna być mieszana z sokiem lub wodą. Najlepiej jest podawać enzymy w dwóch porcjach do każdego posiłku: pierwsza część na początku jedzenia, a druga w połowie lub pod koniec posiłku. Średnia dawka to 2000-4000 jednostek lipazy na każde 120 ml spożywanej mieszanki mlecznej.