Reklama:

Suchość pochwy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Redakcja serwisu

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Suchość pochwy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pantherstock

Ból pleców

Niedostateczne nawilżenie pochwy i jej przedsionka mogące powodować uczucie dyskomfortu oraz bóle.

Reklama:

Objawy i przebieg suchości pochwy

Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy związany jest najczęściej z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie kobiety. Dotyczy to przede wszystkim zaburzeń wytwarzania estrogenów wpływających na wydzielanie śluzu w pochwie. Dlatego bardzo często występuje ona u kobiet w okresie menopauzalnym. W tym okresie bowiem następuje znaczne ograniczenie wydzielania hormonów płciowych.

Suchość pochwy może powodować różnego rodzaju bóle. Najczęściej zdarza się ból podczas stosunków płciowych. W skrajnych przypadkach może także powodować ból podczas chodzenia ze względu na niedostateczne nawilżenie okolic przedsionka pochwy. Naturalne procesy starzenia także mogą powodować tą dolegliwość.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć suchość pochwy

Jeżeli suchość pochwy powoduję silne bóle uniemożliwiające normalne funkcjonowanie skontaktuj się z lekarzem. Po zbadaniu i wykluczeniu istnienia choroby lekarz może zalecić w zależności od wieku kobiety odpowiednią terapię.

Jeżeli kobieta jest w okresie menopauzy najczęściej stosuje się leczenie za pomocą hormonalnej terapii zastępczej lub preparatami miejscowymi w postaci globulek dopochwowych z estrogenem.

Leczenie suchości pochwy

Aby pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości można stosować różnego rodzaju kremy i żele nawilżające. W trakcie stosunków płciowych używać prezerwatyw ze środkiem nawilżającym lub żele do tego przystosowane dostępne w aptekach bez recepty.
 
W przypadku problemów związanych ze zbyt małą ilością fizjologicznej wydzieliny w pochwie należy unikać stosowania tamponów w trakcie miesiączki.