Reklama:

Nieprawidłowa barwa odchodów połogowych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Nieprawidłowa barwa odchodów połogowych

ojoimages

Zaawansowana ciąża

Nieprawidłowe zabarwienie wydzieliny pochwowej w poszczególnych okresach połogu.

Reklama:

Barwa odchodów połogowych - Objawy i przebieg

Odchody połogowe zmieniają swoją barwę wraz z upływem dni. W pierwszych dniach po porodzie są one krwiste i przypominają średnio obfite krwawienie miesiączkowe. Przedłużanie się krwistych odchodów lub też pojawienie się dużej ilości ciemnej krwi ze skrzepami może być wynikiem nieprawidłowego obkurczania się mięśnia macicy lub też urazów okołoporodowych szyjki macicy, pochwy czy tkanek miękkich krocza.

Po 4-6 dniach stają się one brązowoczerwone, w drugim tygodniu przechodzą w nieco żółtawe, natomiast w trzecim stają się bardziej białawe, śluzowe. Około 4-6 tygodnia zanikają całkowicie i u kobiet nie karmiących piersią może pojawić się krwawienie stanowiące pierwszą miesiączkę. Zmiana barwy na zielonkawe może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym w narządzie rodnym, czemu najczęściej towarzyszy ogólne złe samopoczucie oraz gorączka. Odchody te przeważnie posiadają gnilny cuchnący zapach.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku zauważenia jakiejkolwiek zmiany odchodów połogowych i dołączą się do tego inne objawy takie jak np. złe samopoczucie, gorączka, bóle brzucha należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Może to być pierwszy symptom rozwijania się powikłań okresu połogowego, których zaniedbanie może nawet zagrażać życiu. Lekarz po przeprowadzeniu specjalistycznych badań jak badanie ginekologiczne, Usg, ewentualnie pobraniu wymazu bakteriologicznego z kanału szyjki macicy, wprowadzi odpowiednie leczenie, które najczęściej polega na antybiotykoterapii oraz podawaniu środków obkurczających mięsień macicy.

W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja zabiegowa polegająca na opróżnieniu macicy z zalegających resztek popłodu oraz rozszerzeniu kanału szyjki macicy umożliwiając swobodne odpływanie odchodów.

Barwa odchodów połogowych - Leczenie

Bardzo ważna dla każdej położnicy jest dokładna obserwacja odchodów połogowych. To ona najszybciej jest w stanie zauważyć ich nieprawidłowy zapach, kolor czy ilość. Aby prawidłowo je ocenić niezbędna jest minimalna wiedza na temat fizjologii odchodów w poszczególnych okresach połogu, gdyż wszelkie nieprawidłowości okresu połogowego znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie, zapachu czy też ilości odchodów.

Przestrzeganie odpowiedniej higieny polegającej na częstej zmianie wkładek oraz podmywaniu pozwoli na ograniczenie ryzyka infekcji narządu rodnego, objawiającego się między innymi cuchnącymi, zielonkawymi odchodami. Karmienie piersią, jak również szybkie uruchomienie po porodzie bądź cięciu cesarskim wpływa korzystnie na szybkie obkurczanie się mięśnia macicy i prawidłowe wydalanie odchodów.