Reklama:

Zatrzymanie miesiączki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Redakcja serwisu

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zatrzymanie miesiączki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

ojoimages

Ból szyi

Brak wystąpienia krwawienia miesiączkowego do 14 dni po spodziewanym terminie miesiączki.

Reklama:

Objawy i przebieg zatrzymania miesiączki

Dwoma najbardziej prawdopodobnymi przyczynami zatrzymania miesiączki jest ciąża oraz klimakterium. O zatrzymaniu miesiączki można mówić dopiero wtedy, gdy nie wystąpi ona do dwóch tygodni po spodziewanym terminie. U kobiet miesiączkujących nieregularnie bardzo często zdarza się, że występuje ona kilka dni po terminie. Są to jednak objawy zaburzeń cyklu miesiączkowego, które niejednokrotnie nie stanowią żadnej anomalii.

Zatrzymanie miesiączki u kobiet w wieku rozrodczym najczęściej świadczy o występowaniu ciąży. Każde zaburzenie miesiączkowania jest wywołane zmianami hormonalnymi w organizmie. Na skutek działania wielu czynników jak np. stres, zaburzenia o podłożu psychicznym, różnego rodzaju choroby i wiele innych układ hormonalny zostaje „zachwiany” i dochodzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Wpływ na zatrzymanie miesiączki mogą mieć również takie czynniki jak nadmierny wysiłek fizyczny, zbyt drastyczna dieta czy też silne przeżycia emocjonalne. U kobiet po 50 roku życia przyczyną zatrzymania miesiączki są najprawdopodobniej zmiany hormonalne spowodowane obniżeniem poziomu hormonów płciowych związane z przechodzeniem w okres menopauzy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zatrzymanie miesiączki

W przypadku zatrzymania miesiączki konieczna jest wizyta u lekarza. Na podstawie badania ustali on prawdopodobną przyczynę jej zatrzymania. W takim przypadku niezbędna jest dokładna diagnostyka, gdyż od niej uzależnione jest dalsze postępowanie lecznicze.

W przypadku wykluczenia ciąży lekarz może zlecić wykonanie badań hormonalnych jak również konsultację u innych specjalistów w zależności od wstępnego rozpoznania.

Leczenie zatrzymania miesiączki

Jeżeli zatrzymanie miesiączki nastąpi u kobiety w wieku rozrodczym i istnieje możliwość zajścia w ciążę, może ona samodzielnie wykonać test ciążowy, który jest dostępny w aptekach bez recepty. Większość testów jest bardzo czuła i pozwala na wykrycie ciąży już po kilku dniach od zapłodnienia.