Przejdź do:
Objawy i przebiegNajnowsze badania i obserwacje pokazują, że młode mamy karmią piersią coraz krócej. Przechodzą bardzo szybko na karmienie butelką, by móc wrócić do pracy, spędzać więcej czasu poza domem oraz uniknąć tzw. karmienia na żądanie. Nie jest to dobre podejście. Karmienie piersią to same zalety, nie tylko dla dziecka, ale także dla jego mamy. Zatem zanim podejmiemy decyzję o odstawieniu niemowlaka od piersi, warto porozmawiać na ten temat ze specjalistą i wysłuchać jego rad.
Długie karmienie piersią - Objawy i przebieg
Jakie są zalety karmienia piersią?
Jak najdłuższe karmienie piersią, ma wiele zalet nie tylko dla dziecka, ale także dla samej mamy. Nie ulega wątpliwości, iż pokarm od mamy jest bardzo wysokiej wartości odżywczej (zawiera wszelkie składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka), składniki odpornościowe, zmniejsza zachorowalność na różnego rodzaju choroby, podatność na infekcje, jest lekkostrawny (nie powoduje zaparć ani innych problemów ze strony układu pokarmowego) a co ważne obniża ryzyko alergii.
Dziecko pijąc mleko od matki, nie odczuwa pragnienia. W trakcie ssania ćwiczy ono mięśnie twarzy oraz jamy ustnej. Jest to proces bardzo ważny w prawidłowym rozwoju fizycznym oraz psychicznym dziecka. Karmienie piersią ma także wielki wpływ na mamę, ponieważ m.in.: prowadzi do szybszego obkurczania macicy, zmniejsza intensywność krwawienia z dróg rodnych, obniża ryzyko wystąpienia anemii czy krwotoku poporodowego. Młode mamy, które karmią piersią szybciej pozbywają się nadmiernej ilości kilogramów z okresu ciąży.
Każda kobieta podejmuje sama decyzję co do kwestii żywienia, leczenia oraz wychowania swojej pociechy. Jeśli jednak nie jesteśmy pewne, co do swoich decyzji, warto skontaktować się ze specjalistą.