Żelazo jest mikroelementem mającym duże znaczenie w prawidłowym rozwoju niemowlęcia i małego dziecka. Niedobór żelaza powoduje powstanie niedokrwistości (anemii) i opóźnia rozwój psychoruchowy dziecka.
Żelazo - Objawy i przebieg
Z opisanych powyżej przyczyn większość producentów mieszanek dla niemowląt poświęca dużą uwagę wzbogaceniu mleka modyfikowanego dla niemowląt w związki żelaza. Zalecenia opublikowane w roku 1981 wyznaczały jako minimalny zalecany poziom zawartości żelaza w mleku dla niemowląt - poziom 1 mg na każde 100 kcal mieszanki. Aktualne dane sugerują, że takie stężenie żelaza w mieszance może być zbyt wysokie dla niemowląt nie będących w grupie ryzyka anemii z niedoboru żelaza (np. wcześniaki lub dzieci urodzone przez matki mające dużą anemię w ciąży).
Aktualne zalecenia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) obniżyły minimalną zawartość żelaza w mleku dla niemowląt do 0,3 mg na każde 100 kcal mieszanki, ale maksymalna dopuszczalna dawka to nadal 1,3 mg/100 kcal dla mieszanek na bazie mleka krowiego i 2,0 mg/100 kcal dla mieszanek sojowych. Uwaga! 100 kcal mieszanki to nie jest 100 ml. W zależności od rodzaju mleka 100 ml to od 60 do 70 kcal.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Większość dzieci urodzonych o czasie i żywionych naturalnie lub w oparciu o nowoczesne mieszanki modyfikowane nie wymaga dodatkowego podawania żelaza. W przypadku wątpliwości w tym zakresie skonsultuj się z lekarzem, który oceni czy dziecko jest w grupie ryzyka niedoboru żelaza lub ewentualnie zleci badania stężenia żelaza i ferrytyny we krwi dziecka.
Żelazo - Leczenie
Nadmierne spożycie żelaza przez dziecko może być tak samo szkodliwe jak jego niedobór. Nigdy nie stosuj preparatów żelaza lub mieszanek dodatkowo wzbogacanych w żelazo bez konsultacji z lekarzem.