Nadmierny, nieproporcjonalny do wieku ciążowego obwód brzucha podczas ciąży w II i III trymestrze ciąży.
Obwód brzucha w ciąży - Objawy i przebieg
Obwód brzucha podczas ciąży zwiększa się proporcjonalnie do wzrastającego płodu i powiększającej się macicy. Zbyt duży jego obwód może świadczyć o istnieniu wielowodzia, czyli nadmiernej ilości wód płodowych, lub też o ciąży wielopłodowej. Może to być zarówno ciąża bliźniacza, trojacza jak również o większej ilości płodów.
Ryzyko ciąży mnogiej wzrasta w przypadku, gdy w najbliższej rodzinie występowały ciąże wielopłodowe, kobieta przyjmowała hormonalne tabletki antykoncepcyjne, leczyła się z powodu niepłodności, jak również w wyniku stosowania technik wspomaganego rozrodu.
W przypadku ciąż wielopłodowych, brzuch wzrasta o wiele szybciej niż w ciąży pojedynczej. Ciąża taka niesie ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia różnego rodzaju powikłań jak np. poronienie, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, poród przedwczesny i inn. Wymaga ona więc ściślejszego nadzoru lekarskiego.
Ciąża wielopłodowa powoduje o wiele bardziej nasilone subiektywne objawy ciążowe tj np. nudności, wymioty, zaparcia. Wielowodzie jest natomiast patologią najczęściej współistniejącą z wadami rozwojowymi u płodu. Należy wziąć pod uwagę również fakt, iż zwiększony obwód brzucha może być także związany z nadmiernym przyrostem masy ciała.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeżeli wystąpią niepokojące objawy tj. zbyt szybki wzrost brzucha, a do tego dołączą się znacznie nasilone objawy ciążowe jak np. poranne nudności i wymioty należy skonsultować się z lekarzem. Przeprowadzone przez specjalistę badanie ultrasonograficzne pozwoli na rozpoznanie przyczyny tej anomalii.
Jeżeli rozpoznana zostanie ciąża wielopłodowa wizyty u lekarza będą z pewnością o wiele częstsze aniżeli w ciąży pojedynczej. Po 24 tygodniu ciąży za pomocą USG lekarz może także ocenić prawidłowość ilości płynu owodniowego. Jeżeli jest go zbyt dużo lekarz może podjąć decyzję o tzw. amnioredukcji.
Obwód brzucha w ciąży - Leczenie
Ciąża wielopłodowa stanowi znacznie większe obciążenie dla organizmu. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz witaminy i mikroelementy, każda kobieta w ciąży mnogiej powinna przestrzegać odpowiedniej diety. Konieczna jest zwiększona podaż produktów bogatowitaminowych. Należy baczną uwagę zwrócić na przyrost masy ciała i pilnować by nie był on zbyt gwałtowny lub zbyt duży.
Ciężarna ze względu na dodatkowe obciążenie może odczuwać dokuczliwe bóle pleców. Aby znacznie ograniczyć te dolegliwości należy więcej czasu poświęcić na odpoczynek, unikać długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji oraz zrezygnować z chodzenia w butach na wysokim obcasie. Zmniejsza to również ryzyko powstania żylaków kończyn dolnych.
Wskazane jest również pływanie i odpowiednie ćwiczenia dla kobiet w ciąży przynoszące znaczną ulgę.