Reklama:

Naturalne antybiotyki roślinne – charakterystyka

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Naturalne antybiotyki roślinne – charakterystyka

Pantherstock

Składniki na spaghetti

Pora zimowa to okres zwiększonej zachorowalności na infekcje. Większość chorych sięga po antybiotyki jako skuteczny i sprawdzony lek. Niestety antybiotyk nie jest obojętny dla organizmu  nie ma umiejętności rozróżniania dobrych bakterii od złych. Niszcząc chorobliwe drobnoustroje, niszczy przy tym także i te dobre  będące elementem naturalnej oraz ochronnej flory bakteryjnej. Coraz więcej osób w leczeniu rezygnuje z syntetycznych antybiotyków i wykorzystuje walory zdrowotne naturalnych antybiotyków.  

Reklama:

Antybiotyczne działanie – jakie rośliny

Do najpopularniejszych naturalnych antybiotyków zalicza się ponadto:

cebula – zawiera w swoim składzie, podobnie jak czosnek, związki siarki, w tym allicynę. Działa nie tylko bakteriobójczo, ale także rozgrzewająco. Skuteczny środek na ból gardła. Zalecana jest w leczeniu zapalenia oskrzeli oraz zatok, kaszlu, przeziębienia.

imbir – charakteryzuje się dużą dawką witaminy B1, B2 oraz C. Ponadto zawiera m.in. żelazo, potas, wapń, a także olejki eteryczne, biało, błonnik. Podobnie jak cebula ma właściwości rozgrzewające oraz działanie antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne.

propolis (kit pszczeli) – posiada w swoim składzie witaminy (B1, B2, B6, C, E) oraz minerały (m.in. wapń, mangan, cynk, miedź). Skuteczny przy leczeniu zapalenia oskrzeli. Charakteryzuje się silnymi zdolnościami antybakteryjnymi, przeciwwirusowymi i przeciwgrzybicznymi.

tymianek (tłoczony z niego olej) – zawiera witaminy (m.in. A, B, C) oraz minerały (m.in. potas, wapń, fosfor, magnez). Działa wykrztuśnie, łagodzi ból gardła.

oregano (uzyskany olej) – zawiera witaminy (m.in. A, C, E i K). Ponadto minerały (m.in. wapń, żelazo, magnez, fosfor). Zwalcza wirusy wywołujące choroby bez niszczenia flory bakteryjnej. Stosuje się go w leczeniu grypy i przeziębienia.

chrzan – świeży korzeń chrzanu ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwczgrzybicznie oraz wykrztuśnie. Swoje właściwości zawdzięcza takim substancjom jak fitoncydy, lizozym, alkohol fenyloetylowy. Sprawdza się w leczeniu zatok oraz pomaga w przeziębieniach (leczy katar, zapalenie zatok).

Ważne! Naturalne leki, w tym naturalne antybiotyki, nie są środkiem leczniczym na wszystkie schorzenia. W bardziej poważnych stanach chorobowych zastosowanie medykamentów chemicznych może okazać się niezbędne. Naturalne leki mogą w tym przypadku mieć znaczenie uzupełniające.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
Stosowanie kremu aldara
Dzień dobry. Czy można stosować maść aldara (kłykciny) na wewnętrznej stronie warg sromowych mniejszych?
Twarde zgrubienie / Wypuklenie z tylu główki
Dzien dobry. Corka 6 miesiecy. Od 3 miesiecy wyczuwam zgrubienie z tylu glowki na dole. Nikt z.lekarzy ani pediatra ani fizjo nie zwrocili na to uwagi. Mamy juz neurologa ale dopiero za miesiac. odch...
Tył głowy niemowlaka
Witam, niepokoi mnie tył głowy mojego dziecka, synek ma 6 my i ma z tyłu takie wypukłe kółeczko, mam nadzieje ze to widać na zdjęciu. Co to może być? To moje pierwsze dziecko wiec proszę o wyrozumiał...
biegunka chlorowa
Poszukuje rodziców dzieci chorych na tą chorobę,ponieważ sama mam chore dzieci i chcałabym zasięgnąć porady i wymienić się doświadczeniami .
Reklama:
Reklama: