Marsz alergiczny to naturalna historia przebiegu chorób atopowych, które pojawiają się wraz z wiekiem u dzieci.
Poszczególne objawy typowe dla chorób alergicznych pojawiają się w określonej kolejności czasowej. Najczęściej marsz alergiczny rozpoczyna się objawami atopowego zapalenia skóry lub alergii pokarmowej. Dotyczy to okresu pierwszych dwóch lat życia. Objawy te zwykle ustępują w wieku przedszkolnym, co często określane jest mianem „wyrastania z choroby”.
Wyjątkiem są objawy alergii pokarmowej, jeśli chodzi o uczulenie na orzechy i ryby, objawy te mogą być obecne aż do dorosłości. Kolejnym etapem marszu alergicznego są objawy alergicznego nieżytu nosa i astmy, szczególnie z uczuleniem na alergeny wziewne, na przykład na pyłki traw. Największe nasilenie objawów obserwuje się między czwartym a dwunastym rokiem życia. Typowy, pełnoobjawowy marsz alergiczny charakteryzuje się występowaniem trzech lub czterech chorób alergicznych. Marsz skrócony charakteryzuje się wystąpieniem zwykle dwóch chorób alergicznych, w różnym wieku i w rożnej kolejności.
fot. panthermedia
Uważa się, że podłożem do wystąpienia marszu alergicznego jest tło genetyczne, wówczas w połączeniu z czynnikami środowiskowymi dochodzi do wczesnego uczulenia i objawy alergii ujawniają się już w pierwszym roku życia dziecka. Z uwagi na coraz większe nasilenie chorób alergicznych, duży nacisk kładzie się na prewencję i wszelkie działania zapobiegające wystąpieniu tym schorzeniom.
Do metod zapobiegających zalicza się między innymi unikanie narażenia na dym tytoniowy, zarówno w czasie ciąży jak i w pierwszych latach życia dziecka, wyłączne karmienie piersią przez pierwsze cztery miesiące życia dziecka w połączeniu z metodami prewencji dietetycznej i środowiskowej. Jednakże według najnowszych badań wszelkie te działania, choć przynoszą efekty to są niewystarczające. W tym momencie zwraca się uwagę na wczesną immunoterapię alergenową. Taka terapia zmienia naturalny przebieg chorób alergicznych.