Od wybuchu epidemii koronawirusa minął niemal kwartał. Jego rozprzestrzenianie się wywołało globalny niepokój i obawy, że wirus może spowodować dramatyczne szkody, nim specjaliści znajdą sposób na to, aby go powstrzymać. W Polsce, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, pierwszy przypadek choroby odnotowano czwartego marca w Zielonej Górze. Jakie są realia epidemii koronawirusa i jak uchronić przed nim dzieci?
Według na bieżąco śledzonych i aktualizowanych danych dzieci zarażone COVID-19 przechodzą chorobę bezobjawowo. Głos w tej sprawie zabrał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
– Wszystkie dane, które otrzymujemy ze Światowej Organizacji Zdrowia, pokazują, że jeżeli nawet dziecko zostanie zakażone koronawirusem, to przechodzi to w sposób bezobjawowy. Nie znalazłem przypadku, by dziecko zainfekowane koronawirusem zmarło. W tej liczbie złych informacji to dobre informacje.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała zalecenia, które służą profilaktyce i do których należy się stosować. Pomimo to, że na zachorowanie najbardziej narażone są osoby starsze i borykające się z chorobami przewlekłymi, to WHO radzi również, jak przed COVID-19 ustrzec dzieci.
Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania
– Na podstawie dotychczas otrzymanych informacji i naszych doświadczeń z innymi koronawirusami wydaje się, że COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową – powiedział rzecznik WHO. W związku z tą informacją, należy podjąć konkretne kroki, które zminimalizują szanse na zachorowanie.
Podczas codziennych czynności należy:
- regularnie czyść ręce środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu lub myć je wodą z mydłem. Zaleca się, aby środek dezynfekujący zawierał co najmniej 60% alkoholu, a mycie rąk powinno trwać nie krócej niż dwadzieścia sekund,
- za pomocą środka dezynfekującego czyścić regularnie powierzchnie, z którymi mamy bezpośredni kontakt – takie jak krzesła i biurka,
- unikać zatłoczonych miejsc,
fot. panthermedia
- unikać bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy wykazują objawy grypopodobne, głównie kaszel i katar,
- unikać dotykania ust, nosa lub oczu bez wcześniejszej dezynfekcji rąk.