Reklama:

Postępowanie w pieluszkowym zapaleniu skóry – zapobieganie i leczenie

Zofia Zięba, lekarz pediatra

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Postępowanie w pieluszkowym zapaleniu skóry – zapobieganie i leczenie

iStock

Wizyta u pediatry

U niemowląt i małych dzieci często występują zmiany skórne wynikające z działania mechanicznych lub chemicznych czynników drażniących. Okolice moczowo-płciowe dziecka, zwane pieluszkowymi, są szczególnie narażone na otarcia, macerację, działanie wilgoci, resztek kału i moczu, środków chemicznych zawartych w kosmetykach, detergentach, pieluszkach czy chusteczkach myjących.

Reklama:

Jeżeli rodzice korzystają z pieluszek materiałowych należy je po wstępnym przepłukaniu w zimnej wodzie  wyprać w ciepłej, dokładnie płukać, aby usunąć przykry zapach i resztki mydeł. Podczas leczenia antybiotykiem trzeba pamiętać o profilaktycznym podawaniu probiotyku, minimalizując w ten sposób ryzyko wystąpienia biegunki. W tym okresie należy zwrócić również szczególną uwagę na pielęgnację okolic pieluszkowych. Po zmianie pieluszki należy myć dokładnie ręce, aby nie przenosić bakterii i grzybów, mogących kolonizować okolicę pieluszkową,  na inne części ciała dziecka [9,10,11,12,13].

Jeżeli pomimo prawidłowej pielęgnacji z zastosowaniem zabiegów profilaktycznych u dziecka doszło do pieluszkowego zapalenia skóry trzeba sprawdzić, czy stosowane dotychczas środki kosmetyczne i pieluszki nie działają drażniąco lub uczulająco, oraz kontynuować dotychczasowe postępowanie niefarmakologiczne. Jeżeli zmiany skórne nie ustępują w ciągu 2-3 dni, nasilają się, wychodzą poza okolicę pieluszkową, dziecko gorączkuje, należy zgłosić się do lekarza, który oceni dziecko i zaleci leczenie z użyciem środków farmakologicznych takich jak: miejscowe preparaty o działaniu przeciwzapalnym (sterydy o słabej lub umiarkowanej sile działania), przeciwgrzybiczym lub w cięższych przypadkach antybiotyki ogólnie [1,3,4,7,9,10,11,12,13].

W przypadku dużego niepokoju lub świądu pomocne są środki przeciwhistaminowe [4].  Preparaty pielęgnacyjne mogą być uży-wane razem z leczniczymi, a na wierzch tych preparatów zaleca się nakładać olej, ponieważ zmniejsza on wsiąkanie środków terapeutycznych do pieluchy. Aby nie podrażniać dodatkowo zapalnie zmienionej skóry nie należy ścierać ochronnej warstwy środków pielęgnacyjnych  przy zmianie pieluszki lecz zmyć ją delikatnie bawełnianym wacikiem nasączonym olejem mineralnym, lub nałożyć dodatkową warstwę na dotychczasową [1,3,4,9,10,11,12,13].

fot. Sudocrem

 

Zdecydowana większość przypadków pieluszkowego zapalenia skóry goi się bez powikłań w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem niefarmakologicznych metod leczenia [3]. Ważne jest określenie czynników powodujących pieluszkowe zapalenie skóry i wyeliminowanie ich z otoczenia dziecka. Unikniemy w ten sposób kolejnych ekspozycji prowadzących często do bardziej nasilonych reakcji skórnych [7].

Jeżeli chcesz wiedzieć co to jest pieluszkowe zapalenie skóry, kliknij TUTAJ

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry? Kliknij TUTAJ

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Pieluchy, nietrzymanie moczu i stolca u nastolatków.
Siemka mam 15 lat i chodzę do 8 klasy i na zajęcia z karate, piłki i siatkówki i się troszeczkę moczę w dzień i w nocy czasami zdążę do toalety czasami nie i nie mówiłem jeszcze nikomu i nie wiem jak...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: