Reklama:

Rozwód rodziców - co czują dzieci?

Patrycja Piechaczek

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Rozwód rodziców - co czują dzieci?

Pantherstock

Dziecko z misiem

Rozwód jest jednym z najboleśniejszych kryzysów życia. Nie tylko dorosłym jest ciężko go znieść. Dzieci i młodzi ludzie dotkliwie odczuwają rozstanie rodziców. Czy w taki sam sposób? Jak pomóc młodym ludziom odnaleźć się w nowej sytuacji?

Reklama:

Dzieci w wieku 9-10 lat kierują swój gniew na rodziców, czasem na rówieśników. Zdarza się, że zacieśniają kontakt z jednym z rodziców, zaś oskarżają drugiego.
Dzieci w wieku 13-18 lat mogą reagować paniką, obojętnością a nawet radością na wieść o rozwodzie.

Nastolatkowie mają skłonność do nieprzewidywalnych zachowań. W okresie dojrzewania potrzebują spokoju i stabilizacji. Nastoletnie dzieci przyjmują rolę opiekuna młodszego rodzeństwa i pocieszają jednego z rodziców przy czym oskarżają drugiego. Szukają zainteresowania wśród rówieśników. Mogą powodować problemy wychowawcze. Oddalają się od rodziców i uciekają w swój świat. Ich samoocena spada.


fot. pantherstock

Czasem potrzeba wielu lat, aby dzieci pogodziły się z taką sytuacją. W trakcie rozwodu kluczową rolę odgrywa rozmowa, która może uspokoić dziecko. Nie należy wnikać w szczegóły rozwodu: co, dlaczego, i z jakich powodów.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Pomoże on zaakceptować nową sytuację, zmiany oraz pogodzić się z nagromadzonymi emocjami.