Od 1980 roku rejestruje się wśród dzieci coraz więcej przypadków alergii, astmy, ADHD i autyzmu. Niektóre statystyki mówią o 50% wzroście tych zaburzeń w ciągu ostatnich 20 lat. Coraz więcej dzieci ma dysleksję oraz różnego rodzaju problemu szkolne. Według niektórych naukowców i lekarzy, problem leży w zachwianiu równowagi wewnętrznego ekosystemu oraz jelitach ("rozszczelnienie barier"). Przyczyną tego stanu są zmiany w środowisku zewnętrznym, stylu życia, diecie, ekspozycji dziecka na toksyny oraz przewlekły stres.
Jak “nieszczelne” jelita mogą wpływać na zaburzenia w układzie nerwowym?
Reakcje alergiczne na pokarm różnią się między sobą: alergia i nadwrażliwość/nietolerancja pokarmowa to nie to samo.
ADHD oraz autyzm mogą wywoływać opóźnione reakcje nadwrażliwości, związane z występowaniem przeciwciał IgG. W porównaniu z alergią, reakcja nietolerancji daje bardziej niespecyficzne objawy.
Dzieci borykające się z problemami ze spektrum autyzmu i ADHD mają często problemy trawienne: niedostateczną produkcję enzymów lub/i uszkodzoną śluzówkę jelit. Z tego powodu pojawiają się problemy z wnikaniem do krwioobiegu częściowo strawionych białek, co powoduje problemy w organizmie i może powodować zaburzenia pracy mózgu.
Najbardziej wiarygodnym badaniem nietolerancji pokarmowych jest dieta eliminacyjno-prowokacyjna.
Jakie są przyczyny uszkodzenia bariery jelitowej u dzieci?
- brak równowagi flory bakteryjnej jelit,
- przewlekły stres,
- ekspozycja na działanie toksyn środowiskowych,
- współczesna dieta.
Jeśli chodzi o czynniki związane z odżywianiem, to główne przyczyny “nieszczelnych” jelit związane są z:
- zbyt dużą ilością cukrów (oraz cukrów prostych) w diecie
- spożywaniem glutenu (jest to białko zbożowe występujące głównie w pszenicy)
- dodawaniem chemicznych dodatków do żywności
- “przemysłowym” nabiałem
- roślinami modyfikowanymi genetycznie (GMO)
Jakie są konsekwencje “nieszczelnych” jelit?
Szczelne bariery zapobiegają wnikaniu do krwiobiegu niedokładnie strawionych białek (czyli nie „pociętych” przez enzymy na przyswajalne cząsteczki - aminokwasy)
Uszkodzenie śluzówki jelit powoduje, że do krwioobiegu wnikają niepowołane substancje, wywołujące reakcje immunologiczne i inne niekorzystne zjawiska.