Reklama:

Antykoncepcja po stosunku

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Antykoncepcja po stosunku

Ojoimages

Tabletki

Zażycie tabletki po stosunku zawierającej dużą ilość hormonów w celu uniknięcia niechcianej ciąży w sytuacjach wyjątkowych mogących doprowadzić do zapłodnienia.

Reklama:

Antykoncepcja - Objawy i przebieg

Antykoncepcja awaryjna polega na zażyciu tabletki zawierającej dużą ilość hormonu zwanego progestagenem. Hormon ten wpływa niemal natychmiast na strukturę błony śluzowej macicy uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej.

Poza tym zagęszcza śluz szyjkowy uniemożliwiając przemieszczanie się plemników, a w przypadku zażycia w pierwszej fazie cyklu opóźnia owulację. Tabletka powinna zostać zażyta jak najwcześniej po stosunku, zwiększa to pewność jej skuteczności. Powinno się ją przyjąć do 72 godzin po stosunku, w przypadku jeżeli istnieje podejrzenie możliwości zapłodnienia.

Tabletka ta ze względu na dużą dawkę hormonów może doprowadzić do pewnych zaburzeń gospodarki hormonalnej, w związku z czym nie powinna ona być stosowana jako stała metoda antykoncepcji. Może być stosowana jedynie w sporadycznych przypadkach np. gwałtu lub pęknięcia prezerwatywy w czasie stosunku. Po zastosowaniu pigułki krwawienie miesiączkowe może pojawić się nieco wcześniej jak również mogą pojawić się krwawienia międzymiesiączkowe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Tabletka ta dostępna jest w aptekach wyłącznie na receptę, nie można więc kupić jej bez konieczności wizyty u lekarza. Jeżeli po zażyciu tabletki wystąpią nagłe niepokojące objawy jak np. krwawienie, nudności, wymioty, bóle brzucha i inne należy niezwłocznie udać się do lekarza. Również w przypadku, gdy po zażyciu tabletki nie pojawi się krwawienie miesiączkowe w terminie spodziewanej miesiączki wizyta u lekarza jest konieczna.

Antykoncepcja - Leczenie

Przed zażyciem pigułki warto wykonać test ciążowy w celu sprawdzenia czy nie doszło do ciąży już wcześniej.