Prawidłowa technika inhalacji leku jest podstawowym warunkiem skutecznego leczenia przewlekłej astmy oskrzelowej u dzieci.
Astma oskrzelowa - Objawy i przebieg
Dobór odpowiedniego typu inhalatora został opisany w oddzielnej poradzie. Zawsze należy pamiętać o dopasowaniu inhalatora i przystawki do wieku dziecka oraz do rodzaju przepisanego preparatu (istnieją przystawki pasujące tylko do inhalatorów jednej, konkretnej firmy...).
Oprócz lekarza lub pielęgniarki w doborze zestawu do inhalacji powinien pomóc farmaceuta w aptece.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Bardzo zalecane jest, aby przy każdej wizycie w poradni demonstrować lekarzowi lub pielęgniarce sposób wykonywania inhalacji oraz opisywać swoje postępowanie z inhalatorem oraz przystawkami przed i po wykonaniu wziewów. Pozwoli to lekarzowi na ocenę prawidłowości leczenia.
Nie należy wstydzić się pytania o najprostsze szczegóły techniczne, ponieważ to właśnie „błędy techniczne” są bardzo często odpowiedzialne za niepowodzenie leczenia.
Astma oskrzelowa - Leczenie
Szacuje się, że zaledwie 1/3 pacjentów inhaluje przepisane leki wziewne w sposób całkowicie prawidłowy. Poprawna technika inhalacji leku z inhalatora ciśnieniowego (MDI) z przystawką powinna wyglądać następująco:
- Przed inhalacjami należy złożyć „przedłużacz” zgodnie z instrukcją i połączyć go z dozownikiem zawierającym lek.
- "Przedłużacz” przystawiony do ust dziecka powinien być utrzymywany w pozycji poziomej.
- Na kilka wdechów dziecka podaje się tylko jeden wziew jednego preparatu. Jeżeli dziecko ma zlecone po 2 wziewy preparatu na jeden raz, należy odczekać chwilę po pierwszym wziewie i dopiero po tym czasie podać drugą porcję leku.
- Dziecko powinno zacząć oddychać przez tubę jak najszybciej po wstrzyknięciu do niej leku.
- Starsze dzieci powinny się starać wstrzymać wdech na szczycie i dopiero po chwili powoli wypuszczać powietrze. Oddechy dziecka powinny być głębokie, ale wykonywane jak najwolniej.
- Jeżeli dziecko stosuje więcej niż jeden inhalator, ważna jest kolejność podawania leków: wziewne leki rozszerzające oskrzela (tzw. beta-mimetyki) powinny być podawane w pierwszej kolejności. Wstępne rozszerzenie oskrzeli poprawi przenikanie leków podawanych później
- Po inhalacjach dziecko powinno dokładnie wypłukać usta, a przystawkę należy za każdym razem delikatnie umyć z resztek proszku inhalacyjnego (zgodnie z instrukcją użytkowania przystawki).
- Leczenie wziewne astmy oskrzelowej musi być leczeniem przewlekłym! Nie wolno samowolnie przerywać podawania leków. Każda nieregularność w stosowaniu leków wziewnych obniża ich skuteczność.
- Przedłużacz do inhalacji to nie jest zabawka! Nie wolno zostawiać go dziecku - po inhalacjach musi być czyszczony i chowany do szafki z lekami.