Bóle w okolicy podbrzusza związane najczęściej ze skurczami macicy występujące podczas menstruacji.
Reklama:
Objawy i przebieg bolesnego miesiączkowania
Ból występujący w trakcie miesiączki jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Większość kobiet odczuwa je w mniejszym lub większym stopniu. Może pojawiać się już na kilka dni przed miesiączką, w jej trakcie a może się zdarzyć, że również po ustaniu krwawienia. Zlokalizowany jest najczęściej w podbrzuszu, ale czasami ból może promieniować do okolicy krzyżowej, jak również odbytu i krocza.
Na występowanie bólu miesiączkowego mogą mieć wpływ zarówno oddziaływujące na tkanki miednicy prostaglandyny wytwarzane przez błonę śluzową macicy jak również różnego rodzaju stany chorobowe jak np. mięśniaki macicy, endometrioza, stany zapalne narządu rodnego.

Pewne zmiany zarówno chorobowe jak i anatomiczne na szyjce macicy mogą być powodem znacznego jej zwężenia a tym samym utrudniać odpływ krwi menstruacyjnej z macicy. Macica aby pozbyć się zalegającej w jej wnętrzu krwi kurczy się wypychając ją co może powodować u kobiety znaczne bóle.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć bolesne miesiączkowanie
Jeżeli ból podczas miesiączkowania pojawił się nagle, stał się o wiele silniejszy niż dotychczas lub gdy do bólu dołączyły jeszcze inne objawy jak np.. wymioty, biegunki czy omdlenia, wizyta u lekarza staje się koniecznością. Może to być sygnał ostrzegawczy, że w organizmie rozwija się jakaś choroba.
Nie należy więc bagatelizować tych objawów tylko niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Gdy dochodzi do bardzo bolesnej miesiączki która wystąpiła nieco później niż zazwyczaj może to być objaw wczesno poronionej ciąży bądź, co jest bardzo niebezpieczne, istnienie ciąży pozamacicznej.
Leczenie bolesnego miesiączkowania
Jeżeli lekarz wykluczy istnienie jakiejkolwiek patologii mogącej powodować bolesne miesiączkowanie należy rozważyć możliwość związku psychiki kobiety z występowaniem takich dolegliwości. Może to być np. stres, silne przeżycia emocjonalne czy też wiele innych. Aby sobie z tym poradzić należy w trakcie miesiączki więcej odpoczywać i ograniczyć wysiłek fizyczny.
Dużą ulgę może przynieść także ciepła kąpiel pod prysznicem. Ciepły strumień wody skierowany na bolące miejsca podziała na nie zdecydowanie kojąco.
W przetrwaniu tych trudnych dni może także pomóc odpowiednia dieta, która wpłynie na ogólne samopoczucie i stan organizmu. Pomocna może być także medycyna alternatywna. Picie takich ziół jak nagietek, kozłek czy kalina mogą znacznie złagodzić ból. Tylko w ostateczności można sięgnąć po leki przeciwbólowe ale najlepiej dopiero po konsultacji z lekarzem.