Jelito człowieka zawiera bardzo bogatą i zróżnicowaną florę bakteryjną. Znajduje się w nim ponad 1000 gatunków bakterii. Zdrowa osoba ma bardzo zrównoważony skład flory bakteryjnej z dużą ilością mikroorganizmów nieszkodliwych dla zdrowia. Na skutek zażywania leków, radioterapii, silnego stresu, różnych chorób (bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych) czy błędów żywieniowych skład naszej flory jelitowej ulega zmianom.
Konsekwencją tego stanu jest zaburzenie systemu homeostazy organizmu pacjenta co może prowadzić do poważnych schorzeń.
Wykazano, iż szczególnie korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszej mikroflory jelitowej mają probiotyki. Stosowane są one nie tylko u dzieci ale także u osób dorosłych w różnych problemach z układem pokarmowym (zwłaszcza podczas antybiotykoterapii). Dodawane są coraz częściej do diety także w innych sytuacjach np. podczas zatrucia, biegunki czy w podróży. Co wiemy o probiotykach? Kiedy należy je stosować? W jaki sposób działają korzystnie na naszą mikroflorę jelitową?
Objawy i przebieg zaburzenia homeostazy mikroflory jelitowej
Probiotyki wykazują działanie osłonowe na nasz cały układ pokarmowy. Lekarze przepisują je w różnych sytuacjach. Do najczęściej wymienianych zalicza się:
- Zażywanie antybiotyku (zwłaszcza wtedy gdy towarzyszy temu biegunka)
- Biegunkę o ostrym przebiegu (nie tylko u dzieci ale także u osób dorosłych)
- Biegunkę podczas podróży
- Zespół jelita drażliwego (przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego, której towarzyszą ból brzucha oraz problemy z wypróżnieniami)
- Infekcje rota wirusami
Probiotyki to nic innego jak mikroorganizmy (drożdżaki, pałeczki kwasu mlekowego, bifidobakterie oraz ziarniaki), które mają pozytywny wpływ na mikroflorę naszych jelit. Ich zadaniem jest wspomaganie ich prawidłowego funkcjonowania. Rola probiotyków jest nieoceniona. Po wchłonięciu do jelita, przylegają one do jego ścianek i chronią je przed różnego rodzaju szkodliwymi bakteriami. Dodatkowo zwiększają naszą odporność (warto pamiętać o tym, że bierze się ona głownie z jelit), obniżają poziom złego cholesterolu, zapobiegają biegunką a co ważne zmniejszają podatność na rozwój alergii u dzieci.
Probiotyki dzieli się na naturalne produkty pro biotyczne oraz suplementy diety. Szczególnie duża ilość bakterii pro biotycznych znajduje się w zsiadłym mleku, kefirach, jogurtach oraz maślance
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaburzenia homeostazy mikroflory jelitowej
Każdy z nas powinien dbać o swoją naturalną mikroflorę jelitową. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów ze strony układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, ból brzucha, problemy z pobieraniem i trawieniem pokarmów) powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do gastrologa.