Obniżenie przedniej i/lub tylnej ściany pochwy.
Objawy i przebieg obniżenia ścian pochwy
Obniżenie ścian pochwy jest jednym z objawów zaburzeń statyki narządu rodnego. Może pojawić się zarówno u kobiet w okresie około lub post menopauzalnym, jak również u kobiet młodych. U kobiet młodych obniżenie ścian pochwy najczęściej jest wynikiem uszkodzeń krocza powstałych w czasie porodu jak np. uszkodzenie mięśni podczas porodów zabiegowych (kleszcze, próżniociąg), szybkie porody lub też innych urazów.
Urazy takie to najczęściej nadmierne rozciągnięcie bądź rozdarcie przepony miednicowej prowadzące do rozluźnienia więzadeł podtrzymujących wewnętrzne narządy płciowe. U kobiet starszych objaw ten może być wynikiem naturalnego starzenia się organizmu, podczas którego dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego, osłabienia tkanki łącznej i mięśniowej i innych zmian spowodowanych obniżaniem się poziomu estrogenów i zmianami zanikowymi narządu rodnego.
Obniżenie ścian pochwy często współistnieje z obniżeniem macicy oraz trudnościami w trzymaniu moczu. Częściej pojawia się także zwiększone parcie na mocz, jak również częstomocz. Obniżenie nie jest objawem chorobowym jedynie może powodować dyskomfort w obrębie krocza.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć obniżenie ścian pochwy
Obniżenie ścian pochwy może stwierdzić lekarz podczas rutynowego badania ginekologicznego. W przypadku dolegliwości ze strony układu moczowego warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu określenia, czy objawy te nie są spowodowane obniżeniem narządu rodnego. Nieznacznego stopnia obniżenie ścian pochwy nie wymaga leczenia operacyjnego, a jedynie stosowania specjalnych ćwiczeń.
Leczenie obniżenia ścian pochwy
Stosowanie tzw. ćwiczeń Kegla polegających na kilkakrotnym w ciągu dnia naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni pośladków i krocza oraz inne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy pozwolą na znaczne ograniczenie ryzyka pojawienia się lub pogłębienia objawów obniżenia narządu rodnego.