Obniżenie liczby limfocytów w rozmazie krwi obwodowej jest nazywane limfopenią. Stan ten rozpoznajemy, gdy liczba limfocytów we krwi spada poniżej 1000 w mm3 (według jednostek SI: 1,0 x 109/l).
Obniżenie liczby limfocytów - Objawy i przebieg
Limfocytozę ocenia się zwykle podając odsetek limfocytów w liczonym ręcznie lub automatycznie rozmazie krwi obwodowej (norma: 25-40%), ale należy pamiętać, że podana w powyższej definicji bezwzględna liczba limfocytów jest ważniejsza od wartości procentowej w rozmazie. Tylko bezwzględna liczba krwinek świadczy w wiarygodny sposób o ewentualnym obniżeniu produkcji tych krwinek.
Obniżenie się bezwzględnej liczby limfocytów jest najczęściej spotykane w przebiegu przewlekłego leczenia preparatami glikokortykosterydów (Encorton, Encortolon, Solu-Medrol, Fenicort). Opisywano także przypadki limfopenii w przebiegu ciężkiego, przewlekłego stresu.
Z poważniejszych chorób mogących być przyczyną limfopenii należy wymienić białaczki i ziarnicę złośliwą.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Udokumentowane, utrzymujące się obniżenie się liczby limfocytów we krwi obwodowej do poniżej 1000 komórek w mm3 (1,0 x 109/l) wymaga konsultacji lekarskiej i pogłębienia diagnostyki. Szczególnie niepokojące jest współistnienie obniżenia się hemoglobiny lub poziomu płytek krwi oraz współistnienie innych przewlekłych objawów chorobowych.
Obniżenie liczby limfocytów - Leczenie
Leczenia domowego nie ma. Nie można opierać się na pojedynczym wyniku. W przypadku stwierdzenia patologicznego obniżenia się liczby limfocytów w badaniu krwi należy powtórzyć pobranie z dodatkową oceną rozmazu krwi obwodowej. Preferowaną metodą jest oglądanie rozmazu przez wykwalifikowanego analityka (NIE badanie automatem hematologicznym). Konieczne jest zwrócenie uwagi na wykrycie ewentualnych nietypowych form limfocytów.