Reklama:

Środki chemiczne a ciąża

Redakcja serwisu

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Środki chemiczne a ciąża

ojoimages

Sprzątanie

Wpływ szkodliwego działania środków chemicznych na przebieg ciąży i rozwój płodu.

Reklama:

Środki chemiczne a ciąża - Objawy i przebieg

Większość ze środków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym nie stanowi większego zagrożenia dla ciąży oraz rozwijającego się płodu pod warunkiem, że stosowane są z umiarem i według zasad podanych przez producentów. Należą do nich między innymi środki utrzymania czystości używane w gospodarstwie domowym, od których trudno jest się całkowicie odizolować podczas ciąży. Kobiety ciężarne powinny natomiast unikać wdychania oparów lakierów, farb, środków czyszczących, klejów, rozpuszczalników i innych środków chemicznych, szczególnie tych zawierających rtęć lub ołów. Mogą one mieć toksyczne działanie na płód i zwiększać ryzyko wad rozwojowych u płodu, szczególnie wad układu nerwowego. Niebezpieczna może być nie tylko styczność z takimi substancjami w trakcie ciąży, ale także w przeszłości. Narażenie na działanie substancji chemicznych w przeszłości może mieć niekorzystny wpływ na płód ze względu na fakt, iż efekt toksyczny może pojawić się dopiero po tzw. okresie utajenia. Kobiety ciężarne nie powinny również mieć styczności ze środkami ochrony roślin. Środki chemiczne to również farby i lakiery do włosów. W czasie ciąży farbowanie, lakierowanie włosów czy też wykonywanie trwałej ondulacji jest jednak w pełni bezpieczne, gdyż znikome ilości niebezpiecznych środków, które mogą przeniknąć przez skórę głowy do organizmu nie stanowią zagrożenia dla płodu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku pojawienia się takich objawów jak nudności, wymioty, zawroty głowy mogące być skutkiem zbyt długiego przebywania w pomieszczeniach świeżo odnawianych, remontowanych lub takich, w których używa się silnych środków chemicznych (np. do dezynfekcji powierzchni) należy skontaktować się z lekarzem. Mogą być to objawy zatrucia oparami tych środków.

Środki chemiczne a ciąża - Leczenie

Podczas ciąży należy unikać środków wydzielających ostry i drażniący zapach. Jeżeli już koniecznie trzeba go zastosować należy go używać wyłącznie w pomieszczeniach, w których istnieje możliwość pełnego przewietrzenia. Unikać należy środków, na etykietach których znajdują się ostrzeżenia o wysokiej toksyczności środka. W czasie sprzątania i używania środków czyszczących należy pamiętać o zakładaniu rękawic, co nie pozwoli na przenikanie przez skórę do organizmu niebezpiecznych substancji. Kobiety pracujące w zakładach na stanowiskach wymagających pracy przy toksycznych substancjach powinny zostać na czas ciąży oddelegowane na inne bardziej bezpieczne stanowiska.