Wszelkie dolegliwości pojawiające się w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Tabletki antykoncepcyjne - Objawy i przebieg
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wywoływać pewne dolegliwości powodujące znaczny dyskomfort fizyczny i psychiczny. Zazwyczaj mają one charakter przejściowy i mijają samoistnie po kilku miesiącach stosowania tabletek. Przeważnie występują przez pierwsze 3 miesiące i najczęściej wywołane są przystosowywaniem się organizmu do zmian stężenia hormonów.
Dostępne obecnie na rynku preparaty zawierają o wiele mniejsze dawki hormonów aniżeli preparaty stosowane dawniej, a w związku z tym, skutki uboczne tabletek pojawiają się stosunkowo rzadko.
W trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się pewne dolegliwości, których pełna lista najczęściej podawana jest przez producenta preparatu w ulotce dołączonej do opakowania. Wymienione są tam tzw. skutki uboczne leku, które mogą się pojawić na skutek przyjmowania danego preparatu.
Wśród objawów najczęściej zgłaszanych przez kobiety stosujące tę formę antykoncepcji wymienia się bóle głowy o różnym nasileniu, plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe, brak krwawienia w 7 dniowej przerwie pomiędzy kolejnymi opakowaniami, spadek libido, nudności, przyrost lub utrata masy ciała, nieznaczne napięcie czy bóle piersi. Pozostałe dolegliwości występują sporadycznie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Jeżeli podczas przyjmowania doustnych tabletek hormonalnych pojawią się niepokojące objawy należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie, gdy znacznie się one nasilają utrudniając prawidłowe codzienne funkcjonowanie lub też utrzymują się powyżej dwóch miesięcy.
Jedynie lekarz jest w stanie precyzyjnie określić czy dane objawy są naprawdę groźne i podjąć decyzję, co do dalszej kontynuacji przyjmowania danego preparatu lub stosowana tego rodzaju antykoncepcji. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie zmiana preparatu, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Preparaty antykoncepcyjne sprzedawane są tylko i wyłącznie na receptę.
Podjęcie decyzji o rodzaju preparatu podejmuje tylko lekarz. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej, jeżeli zachodzi taka potrzeba, lekarz może zlecić badania hormonalne, których wyniki mogą być bardzo pomocne przy wyborze preparatu zawierającego najbardziej dogodne dawki hormonów. Dobierane są one indywidualnie dla każdej kobiety.
Tabletki antykoncepcyjne - Leczenie
W trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych należy dokładnie obserwować czy pojawiają się dolegliwości mogące być związane z ich przyjmowaniem. Przy pojawieniu się skutków ubocznych nie należy wpadać w panikę czy też martwić się na zapas. W żadnym razie nie należy samodzielnie odstawiać tabletek.
W przypadku nie pojawienia się krwawienia w okresie 7 dni po skończeniu danego opakowania należy po tym czasie rozpocząć przyjmowanie kolejnego opakowania i skontaktować się z lekarzem. Jeżeli wystąpią biegunki lub wymioty należy zastosować równocześnie inną dodatkową formę antykoncepcji (np. prezerwatywa) ze względu na to, iż pod wpływem tych dolegliwości mogło dojść do upośledzenia wchłonięcia odpowiedniej dawki hormonów zawartych w tabletce, co może zmniejszyć skuteczność jej działania.