Konwalia majowa jest popularną w naszym kraju dziko rosnącą rośliną. Kwitnie w maju i czerwcu, a owocuje w sierpniu i wrześniu dając bardzo ładne owoce: czerwone jagody. Wygląd tych owoców sprawia, że mogą one zostać spożyte przez małe dzieci nieświadome zagrożenia zatruciem. Trujące są zresztą wszystkie części rośliny – także kwiaty i liście.
Objawy i przebieg zatrucia czerwonymi jagodami konwalii
W owocach konwalii majowej (tak jak zresztą we wszystkich innych jej częściach) znajdują się silnie działające substancje z grupy glikozydów o działaniu nasercowym podobnym do glikozydów naparstnicy. Oprócz układu krążenia działa również drażniąco na przewód pokarmowy.
Objawami są:
Najbardziej niebezpieczne są powikłania kardiologiczne. Przy cięższych zatruciach dochodzi do zwolnienia akcji serca z zaburzeniami rytmu. Następnie zaburzenia kardiologiczne mogą przekształcić się w blok przedsionkowo-komorowy, migotanie komór i zatrzymanie akcji serca. Za typowe objawy uważa się też widzenie na żółto, zielono, lub niebieskawo, możliwe są halucynacje i majaczenia.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zatrucie czerwonymi jagodami konwalii
Spożycie przez dziecko owoców, kwiatów lub liści konwalii jest zawsze bardzo niebezpieczne i wymaga wezwania pilnej pomocy lekarskiej. Dawką śmiertelną dla dziecka może być już kilka jagód. W literaturze medycznej opisano nawet przypadek śmierci 5-letniego dziecka, które wypiło wodę z wazonu, w którym stały konwalie.
Leczenie zatrucia czerwonymi jagodami konwalii
Leczenia domowego nie ma. Bezpośrednio po spożyciu owoców konwalii przez dziecko należy sprowokować wymioty w celu usunięcia trucizny. Należy jak najszybciej wezwać lekarza.