Reklama:

Zmęczenie i senność - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zmęczenie i senność - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Zmęczenie

Czym jest zmęczenie a czym chorobowe przyczyny zmęczenia?

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, relaksu, odprężenia oraz niezbędnych składników odżywczych, ich brak może spowodować rozregulowanie prawidłowej pracy organizmu a nawet chorobę.

Zmęczenie to sytuacja, która powstaje na skutek braku rezerw energetycznych. Uniemożliwia nam najczęściej kontynuację pracy, powoduje senność, problemy z koncentracją, zmęczenie i wiele innych. Nie jest to w większości przypadków stan chorobowy.

Znane są jednak chorobowe przyczyny zmęczenia, wśród których wymieniamy: choroby płuc, zapalenie wątroby, bezsenność, białaczkę, przewlekłą niewydolność lewej komory serca, nowotwór i wiele innych. Zatem nigdy nie można bagatelizować zmęczenia. Warto zawsze skonsultować się z lekarzem i udać na badania.

Reklama:

Objawy i przebieg zmęczenia i senności

Zmęczenie nie ustępuje pomimo wykluczenia choroby- na co zwrócić uwagę?

Jeśli wykluczona zostanie chorobowa przyczyna zmęczenia warto zwrócić uwagę na to jak nasz organizm funkcjonuje w ciągu dni, tygodni oraz miesięcy. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

Sen- jeśli zauważymy, iż pomimo długiego (od 7 do 8 godzin na dobę), spokojnego, nieprzerywanego snu nadal będziemy czuli zmęczenie może okazać się, iż przyczyną tego jest jakiś inny problem.
Odżywianie- warto zwrócić uwagę na swoją dietę tj. odżywiać się zdrowo i regularnie. Bardzo często w sytuacji gdy dopadnie nas zmęczenie sięgamy po duże ilości kawy, coca-colę, pepsi i inne wspomagacze co przynosi efekt odwrotny, podobnie jest z niewłaściwym odżywianiem, które powoduje najczęściej nietolerancje pokarmowe. Jest to bardzo często przyczyną przewlekłych, nieustępujących zmęczeń i senności.
Kolejną ważną kwestia jest anemia. Warto zrobić podstawowe badania krwi. Anemii bardzo często towarzyszą  zawroty głowy, mdłości, uczucie zimna i drażliwość. Aby potwierdzić rozpoznanie niedokrwistości, należy wykonać badanie krwi.
Warto także zwrócić uwagę to nadczynność tarczycy, zwłaszcza w sytuacji gdy zauważymy, iż coraz częściej jesteśmy przygnębieni, nie mamy siły, wszystko nas boli i w dodatku jesteśmy senni. Koniecznym staje się wykonanie badań laboratoryjnych, gdyż możemy mieć do czynienia z niedoczynnością tarczycy bądź spowolnieniem jej metabolizmu. W krwi bada się poziom hormonów TSH, T3, T4.
Kondycja naszego serca. Jeśli przy wykonywaniu prostych domowych czynności (odkurzanie, wycieranie kurzy, prace w ogrodzie, mycie okien i inne) odczuwamy cały czas zmęczenie może to być sygnał, iż nasze serce nie pracuje prawidłowo. Należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

Czym jest nadmierna senność, inaczej hipersomnia?

Hipersomnia, czyli przewlekła, nadmierna senność jest stanem chorobowym, który powoduje bardzo duże utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu. W sytuacji gdy mamy z nią do czynienia przez bardzo długi czas, powinniśmy zgłosić się do lekarza w celu wyeliminowania chorobowych jej przyczyn, do których zaliczamy m.in.: bezdechy senne, anemię, cukrzycę, niedociśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, depresję, guzy mózgu, alkoholizm, chrapanie, infekcje wirusowe i bakteryjne i inne. W przypadku gdy nadmierna senność nie ma przyczyn chorobowych należy zadbać o swoje zdrowie, regularnie się wysypiać oraz drastycznie zmienić swój tryb życia oraz sposób odżywiania.

Leczenie zmęczenia i senności

Domowe sposoby walki z nadmierną sennością i zmęczeniem

  • Nim podejmiemy decyzję o zastosowaniu leków warto wypróbować własne domowe sposoby walki z nadmierną sennością i zmęczeniem.
  • Dzień rozpocząć od zdrowego i pełnowartościowego śniadania (posiłek powinien zawierać właściwe proporcje białek i węglowodanów).
  • Warto pamiętać o lekkim posiłku w południe, wystarczy np. zupa, surówka i owoce.
  • Po obiedzie warto zafundować sobie krótki spacer bądź odpoczynek ok. 20-minutowy.
  • Warto zaplanować sobie dzień, by nie narażać się na niepotrzebne stresy i frustracje.
  • Pozytywne myślenie i nastawienie do świata w duży stopniu decyduje o stopniu zmęczenia i senności.
  • Warto po ciężkim dniu się zrelaksować np. poczytać dobrą książkę, iść do sauny, zrobić sobie kąpiel z olejkami eterycznymi oraz świecami, udać się na masaż czy iść na krótki spacer.
  • Regularna aktywność fizyczna jest bardzo wskazana w każdym wieku.
  • W przypadku osób starszych zalecana jest popołudniowa drzemka (nie dłużej niż godzinę, zawsze o tej samej porze dnia).
  • Warto pamiętać o unikani wszelkiego rodzaju używek- alkohol, papierosy, narkotyki, zbyt duża ilość kofeiny i inne.
  • Zbyt dużą ilość nadmiernych kilogramów powinna zostać zrzucona.
  • Regularne, nawadnianie organizmu.

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest obserwowanie i słuchanie własnego organizmu! W sytuacji gdy nie radzimy sobie z problemem należy udać się do lekarza i nie czekać aż problem zniknie sam.