Rodzina to podstawowa komórka społeczna. Tutaj kształtuje się osobowość, styl życia, system wartości i poglądy. Szkoła i rówieśnicy umacniają wpływy rodzinu lub modyfikują je i uzupełniają.
Dla każdego człowieka bardzo ważne w życiu jest poczucie bezpieczeństwa. Dziecko musi posiadać "bezpieczny dom" i czuć miłość rodziców. Tylko w takim środowisku można nauczyć się podejmować decyzje i ponosić za nie odpowiedzialność.
Bardzo często zdarza się jednak, że rodzice (czasami nieświadomie) popełniają błędy wychowawcze.
Wśród najczęściej występujących błędów wychowawczych można wymienić:
- Rozpieszczanie dziecka czyli wyręczanie we wszystkim, wiąże się to z pozbawieniem samodzielności. Dziecko ma poczucie, że wszystko mu się należy, wszystko może mieć. W dorosłym życiu ujawniają się konsekwencje rozpieszczania - np. nieumiejętność radzenia sobie w prostych czynnościach.
- Brak konsekwencji w stawianych wymaganiach. Często rodzice pozwalają na coś dzieciom, a innym razem nie zgadzają się na wykonanie danej czynności. Prowadzi to do poczucia niesprawiedliwości - dziecko nie wie, kiedy otrzyma karę, a kiedy nagrodę.
- Liberalizm - wychowawcza beztroska - zapracowani rodzice nie mają czasu dla dziecka, nie interesują się jego sprawami.
- Rygoryzm występuje w rodzinach, które mają niezłomne zasady, rygorystyczny tryb życia i specyficzny system poglądów. W życiu nie ma radości, niespodzianek i spontaniczności. Rygoryzm powoduje upokorzenie i cierpienie dziecka.
- Perfekcjonizm - często bywa przyczyną problemów rodzinnych. Perfekcyjny rodzic używa reprymend, karcenia, gniewania się - to wszystko oznacza, że "to nie jest jeszcze dobrze". Często używa słów: musisz, powinieneś, nie wolno. Zachowania te wzbudzają poczucie winy.
- Milczenie - dzieci nie mogą prosić nikogo o pomoc, ani zwierzać się. Rodzic sygnalizuje pewne rzeczy krótkimi hasłami.
Najważniejsze jest to, żeby rodzice mieli wspólną wizję wychowania i postępowali zgodnie z tym, co ustalili - dziecko musi otrzymywać spójne komunikaty.