Reklama:

Krztusiec u dzieci

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Krztusiec u dzieci

ojoimages

Sen u niemowlaka

Pomimo wieloletniego stosowania powszechnych szczepień ochronnych krztusiec jest chorobą nadal obecną u dzieci w naszym kraju. Ostatnio obserwuje się nawet niepokojący wzrost zachorowań. Artykuł przeznaczony dla rodziców przedstawia obraz kliniczny krztuśca ze szczególnym uwzględnieniem możliwych powikłań oraz zasad zapobiegania zachorowaniom.

Reklama:

Diagnostyka

Diagnostyka krztuśca jest trudna, ponieważ pałeczka Bordetella nie rośnie na standardowych podłożach bakteriologicznych. W przypadku podejrzenia krztuśca konieczne jest wykonanie posiewu na specjalne podłoże Bordeta-Gengou. W dodatku typowy obraz kliniczny krztuśca powstaje dopiero po paru tygodniach choroby, a posiewy są dodatnie głównie w okresie wstępnym, który wygląda bardzo niespecyficznie i rzadko myśli się wtedy o rozpoznaniu krztuśca.

Z tego powodu podstawowe znaczenie mają badania serologiczne, polegające na oznaczaniu we krwi miana specyficznych przeciwciał, a zwłaszcza wykazanie ich narastania w okresie kilku tygodni.

Leczenie

Przy potwierdzonym lub wysoce prawdopodobnym krztuścu lekami z wyboru są antybiotyki z grupy makrolidów, a zwłaszcza erytromycyna.

Profilaktyka

Podstawowe znaczenie w profilaktyce choroby mają powszechne szczepienia ochronne. Aktualnie stosuje się "klasyczne" szczepionki DTP zawierające tzw. pełnokomórkowy składnik krztuśca, lub nowoczesne szczepionki zawierające acellularny (bezkomórkowy) składnik krztuśca. Szczepionki bezkomórkowe są stosowane coraz częściej, ponieważ dają znacznie mniej objawów ubocznych.


fot. panthermedia

Częstym problemem są nieuzasadnione zwolnienia za szczepień. Należy podkreślić, że niewątpliwe przeciwwskazanie do szczepienia przeciwko krztuścowi stanowią jedynie postępujące choroby neurologiczne oraz wrodzone choroby metaboliczne przebiegające z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Szczepienie należy ponadto odroczyć u dzieci w trakcie diagnostyki neurorozwojowej, zwłaszcza podejrzewanych o choroby postępujące lub encefalopatię padaczkową.

Przeciwwskazaniem do podawania kolejnych dawek szczepionki przeciwko krztuścowi jest także wystąpienie po poprzedniej dawce poważnych objawów niepożądanych, takich jak:

  • zaburzenia świadomości,
  • drgawki,
  • przewlekły trwający ponad 3 godziny płacz lub krzyk,
  • gorączka do ponad 39 stopni lub
  • epizod zwiotczenia albo utraty przytomności,
  • niewyjaśniony innymi przyczynami, występujące w ciągu 3 dni po szczepieniu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Pneumocystoza - grzybicze zapalenie płuc
Witajcie. Córka (3 miesiące) w połowie kwietnia trafiła do szpitala z powodu nasilającego się kaszlu i bezskutecznego leczenia inhalacjami. Diagnoza.. Pneumocystoza. Badania USG płuc nic nie wykazał...
Jak skutecznie zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jakie praktyki i strategie stosujecie, aby zadbać o mikroflorę Waszych dzieci? Czy macie jakieś sprawdzone metody lub strategie, które pomagają w zapobieganiu atopowego zapa...
Czy znasz i stosujesz 4 Lacti Baby?
Wybór suplementu dla niemowlaka to odpowiedzialna decyzja. Czy macie doświadczenie z produktem 4 Lacti Baby. Może ktoś z Was już z niego korzystał lub słyszał o nim od innych rodziców? 4 Lact...
Reklama:
Reklama: