Reklama:

Krztusiec u dzieci

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Krztusiec u dzieci

ojoimages

Sen u niemowlaka

Pomimo wieloletniego stosowania powszechnych szczepień ochronnych krztusiec jest chorobą nadal obecną u dzieci w naszym kraju. Ostatnio obserwuje się nawet niepokojący wzrost zachorowań. Artykuł przeznaczony dla rodziców przedstawia obraz kliniczny krztuśca ze szczególnym uwzględnieniem możliwych powikłań oraz zasad zapobiegania zachorowaniom.

Reklama:

Typowy przebieg kliniczny krztuśca

Krztusiec jest chorobą trwającą wiele tygodni. Przebieg choroby może być bardzo różnorodny – od ciężkiego, powikłanego zapaleniem płuc i zaburzeniami świadomości (dotyczy głównie dzieci nieszczepionych) do tzw. przebiegu poronnego, występującego u dzieci poddanych wcześniej przynajmniej częściowemu uodpornieniu oraz u dorosłych.

Typowo wyróżnia się 3 okresy choroby:

  • I – okres nieżytowy: trwa 1-2 tygodni, objawia się w sposób nietypowy, podobny do banalnych infekcji dróg oddechowych. Występują stany podgorączkowe, nieżyt nosa i gardła, pokasływanie. Uwaga! W tym okresie dziecko jest najbardziej zakaźne dla innych dzieci.
  • II – okres kaszlu napadowego: trwa nawet 4-6 tygodni! W tym okresie pojawiają się typowe dla krztuśca napady uporczywego kaszlu, co ułatwia postawienie rozpoznania. Kaszel w drugim okresie krztuśca jest kaszlem napadowym, występującym głównie w nocy. Dziecko, które zaczyna w pewnym momencie kaszleć - nie potrafi przestać. Wykonuje serię kilkunastu albo kilkudziesięciu krótkich, suchych kaszlnięć. Pomiędzy kaszlnięciami z trudem łapie powietrze – towarzyszy temu świszczący dźwięk porównywany do piania koguta (kaszel piejący, zanoszenie się). Napady kaszlu krztuścowego wywołują u dziecka przerażenie i duszność. Często przy kaszlu dziecko wymiotuje, na twarzy pojawiają się wybroczyny. W tym okresie mogą wystąpić poważne powikłania, opisane poniżej. Szczególnie zagrożone są niemowlęta.
  • III – okres zdrowienia. Po okresie wielu tygodni kaszlu napadowego objawy stopniowo łagodnieją, ale jeszcze przez co najmniej 6 tygodni utrzymuje się nadreaktywność dróg oddechowych, powodująca nawroty kaszlu przy zadziałaniu różnych niespecyficznych bodźców, takich jak dym tytoniowy, zimne powietrze, czy wysiłek fizyczny.


fot. panthermedia

Powikładnia krztuśca

Krztusiec jest chorobą obarczoną stosunkowo dużym ryzykiem powikłań. Najpoważniejszym zagrożeniem są gwałtowne napady kaszlu u niemowlęcia, które mogą doprowadzić do niedrożności dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach nawet do bezdechu i zatrzymania akcji serca. Wśród innych powikłań należy wymienić dwa najważniejsze:

  • Zapalenie płuc z powstawaniem ropni lub rozstrzeni – w przebiegu krztuśca często występują nadkażenia gronkowcowe prowadzące do ciężkich zapaleń płuc.
  • Encefalopatia (krztuścowe zapalenie mózgu) – toksyna krztuścowa ma działanie uszkadzające centralny układ nerwowy. Dodatkowo objawom neurologicznym sprzyja niedotlenienie, występujące w okresie uporczywego kaszlu napadowego. Objawami są zaburzenia świadomości, drgawki, wzmożenie odruchów ścięgnistych i wiele innych. Jest to stan bardzo poważny ze śmiertelnością sięgającą 20-30%.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Pneumocystoza - grzybicze zapalenie płuc
Witajcie. Córka (3 miesiące) w połowie kwietnia trafiła do szpitala z powodu nasilającego się kaszlu i bezskutecznego leczenia inhalacjami. Diagnoza.. Pneumocystoza. Badania USG płuc nic nie wykazał...
Jak skutecznie zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry u dziecka?
Cześć Forumowicze! Jakie praktyki i strategie stosujecie, aby zadbać o mikroflorę Waszych dzieci? Czy macie jakieś sprawdzone metody lub strategie, które pomagają w zapobieganiu atopowego zapa...
Czy znasz i stosujesz 4 Lacti Baby?
Wybór suplementu dla niemowlaka to odpowiedzialna decyzja. Czy macie doświadczenie z produktem 4 Lacti Baby. Może ktoś z Was już z niego korzystał lub słyszał o nim od innych rodziców? 4 Lact...
Reklama:
Reklama: