Reklama:

Zatrucia pokarmowe – na co uważać w trakcie wakacyjnych wyjazdów

Zatrucia pokarmowe – na co uważać w trakcie wakacyjnych wyjazdów

panthermedia

Ból brzucha po mleku

Lody, ciasta, ciastka z kremem… Lato sprzyja jedzeniu na świeżym powietrzu, wychodzeniu do barów, kawiarni. Niestety wysoka temperatura i nieprawidłowe sposoby przechowywania żywności mogą doprowadzić do wystąpienia zatrucia pokarmowego, które jest groźne zwłaszcza dla dzieci.

Reklama:

Co to jest zatrucie pokarmowe

Pod pojęciem zatrucia pokarmowego rozumie się gwałtowne dolegliwości ze strony żołądka i jelit, którym towarzyszą nudności, wymioty, biegunka i gorączka. Objawy pojawiają się dość szybko po spożyciu żywności, która była skażona przez bakterie chorobotwórcze lub przez ich toksyny. Objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się od kilku godzin do maksymalnie kilku dni od spożycia pokarmu. Wśród bakterii, które najczęściej wywołują zatrucia pokarmowe, wyróżnia się bakterie Campylobacter, Escherichia coli, Salomonella, Shigella, Listeria monocytogenes i Clostridium. Wśród zatruć wyróżnia się intoksykacje czy działanie toksyny obecnej w żywności wytworzonej przez bakterie; infekcje – wywołane przez żywe bakterie, które kolonizują przewód pokarmowy człowieka oraz toksykoinfekcje, czyli zatrucia mieszane (żywe bakterie zasiedlają przewód pokarmowy i produkują toksyny).  Poza zatruciem bakteryjnym możemy mieć również doczynienia z zatruciem wirusowym, które jest stosunkowo powszechne u małych dzieci. 

Objawy zatrucia pokarmowego a bakterie, które je wywołują

Campylobacter to bakterie, które najchętniej zasiedlają mięso drobiowe, niepasteryzowane mleko i wodę. Salmonella najczęściej pojawia się w mleku, które nie było pasteryzowane, jajach, produktach zawierających surowe jaja oraz w mięsie (zwłaszcza drobiowym). Bacillus cereus oraz gronkowiec złocisty Staphylococcus ureus produkują toksyny bakteryjne, które w organizmie człowieka przyczyniają się do osłabienia organizmu, a niejednokrotnie do odwodnienia. Niezwykle groźne są zatrucia pokarmowe wywołane przez Clostridium botulinum, produkujące tzw. jad kiełbasiany. Toksyna może znajdować się w przetworach mięsnych, konserwach a nawet w miodzie. 

fot. panthermedia

Produkty, na które należy uważać latem

Latem należy zachować szczególną ostrożność, sięgając po produkty zawierające jaja, śmietanę, kremy i słodkie masy. O zatrucie nietrudno – produkty spożywcze niejednokrotnie mogą być przechowywane w warunkach, które sprzyjają rozwojowi bakterii chorobotwórczych.