Reklama:

Dieta u dziecka z nietolerancją laktozy. Co zamiast mleka?

Dieta u dziecka z nietolerancją laktozy. Co zamiast mleka?

ojoimages

Szklanka mleka

Nietolerancja laktozy powstaje na skutek zmniejszenia się aktywności enzymu jelitowego – laktazy – trawiącego dwucukier laktozę, zawarty w większości produktów mlecznych.

Reklama:

Nietolerancja laktozy a diety - Objawy i przebieg

Nietolerancja laktozy objawia się najczęściej:

  • bólami brzucha,
  • wzdęciami oraz
  • tendencją do oddawania luźniejszych stolców.

Nietolerancja laktozy jest zazwyczaj cechą uwarunkowaną genetycznie, ujawniającą się u dzieci po 5 roku życia. W populacji polskiej częstość występowania hipolaktazji (czyli niedoboru aktywności enzymu laktazy) szacuje się na około 18%.

Wielu ludzi nie ma zasadniczo żadnych przewlekłych objawów pomimo udokumentowanej hipolaktazji, jednak u części pacjentów konieczne jest radykalne ograniczenie spożycia laktozy. Diety bezlaktozowej wymagają też dzieci z uszkodzeniem śluzówki jelita cienkiego, występującym w przebiegu innych przewlekłych chorób przewodu pokarmowego.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Wiarygodne rozpoznanie hipolaktazji wymaga specjalistycznych badań, wykonywanych przede wszystkim w specjalistycznych ośrodkach gastroenterologii dziecięcej.

Objawy nietolerancji laktozy zawsze powinny nasuwać podejrzenie istnienia przewlekłej choroby przewodu pokarmowego, prowadzącej do zaniku kosmków jelita cienkiego (celiakia, enteropatia w przebiegu alergii pokarmowej i wiele innych). Włączenie diety bezlaktozowej musi być poprzedzone konsultacją z pediatrą i wykonaniem badań.

Nietolerancja laktozy a diety - Leczenie

Jeżeli dziecko wymaga diety bezlaktozowej oznacza to zakaz spożywania: świeżego mleka, maślanki, słodkiej śmietany, bitej śmietany, kremów na bazie mleka lub śmietany, lodów, tortów, czekolady, budyniu, ptasiego mleczka, majonezu, naleśników, niektórych sucharów i herbatników oraz ciastek maślanych.
Laktoza jest także zawarta w otoczkach wielu leków (drażetek) oraz w syropach, a także w licznych produktach zawierających w swoim składzie mleko w proszku. Należy starannie czytać etykiety ze składem produktu.

Dziecko na diecie bez laktozy musi mieć zapewnioną odpowiednią podaż wapnia, nie należy więc całkowicie rezygnować z nabiału. Większość dzieci z nietolerancją laktozy dobrze toleruje kwaśne mleko, kefiry i jogurty – zawarte w nich żywe kultury bakterii same produkują enzym laktazę, co poprawia tolerancję tych produktów.
Dozwolone (w rozsądnych ilościach) są także kwaśne sery białe, sery żółte oraz przetwory na bazie mleka sojowego.

Alternatywnymi źródłami dużej ilości wapnia są (oprócz sera żółtego i mleka sojowego):

  • ryby (zwłaszcza szprotki),
  • warzywa strączkowe (np. fasola),
  • orzechy,
  • migdały,
  • żółtka jaj.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kizna
Synek 8 miesięcy od urodzenia bardzo wymagający, płaczliwy , mało śpi, ruchliwy pełza bardzo szybko, wstaje już sam ale nie siedzi w związku z czym lekarz pediatra zalecił badania krwi między innymi ...
inhalacje
Czy stosujecie inhalacje przy leczeniu infekcji u swoich dzieci? Słyszałam, że bardzo pomagają nawet przy leczeniu zwykłego kataru? Nie mam na razie inhalatora i zastanawiam się czy warto kupić.
Stękanie wudechowe podczas snu.
Witam. Syn podczas snu stęka przy wydechu tak jagby nie mógł wypuścić powietrza. W tym czasie cały czas sie przewraca z boku na bok.
Plamica Honeha
Jestem osobą starszą mam plamice od wielu lat,mam coraz częstsze wyprysku kto może mi pomóc. Nogi są całe czerwone, występują prawie codziennie i bolą.
gość
Wysokie Ige
Dzień dobry Od kwietnia walczymy z choroba córki. Zaczęło się od bolu brzucha wymiotów biegunek i przelewaniu w brzuchu, powtarzalo się to raz/dwa razy w miesiącu po wymiotowach ból ustawał. Z krwi w...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Reklama:
Reklama: