Przeziębienia są najczęstszą chorobą wśród dzieci w każdym wieku. Jest to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Może je powodować ponad 200 różnych wirusów. Najczęściej spowodowane jest rinowirusem.
Z wyjątkiem noworodków, przeziębienia u zdrowych dzieci nie są niebezpieczne. Ustępują zwykle w ciągu 4 do 10 dni bez specjalnego leczenia. Przechowanie przeziębienia przez dziecko nie pozostawia trwałej odporności gdyż choroba ta jest powodowana przez rożne gatunki wirusów. Dzieci w wieku przedszkolnym mają około dziewięć przeziębień rocznie, przedszkolaki mogą mieć ok. 12 przeziębień rocznie, a młodzież i dorośli mają około siedmiu przeziębienia rocznie. Sezon infekcyjny trwa od września do marca, więc w tym okresie występowanie przeziębień jest częstsze.
Przeziębienie rozpoczyna się zwykle powoli. Najczęściej przeziębienie objawia się ogólnym osłabieniem, uczuciem rozbicia, często występuje ból gardła (pieczenie, drapanie), katar (najpierw śluzowy, później ropny), kichanie, kaszel, utrata apetytu, gorączka, ból głowy. Czasem występuje biegunka i wymioty; bóle mięśni.
Najlepszym sposobem na zapobieżenie przeziębienia u dziecka jest nauczenie dziecka prawidłowego mycia rąk wodą z mydłem. Wirusy powodujące przeziębienie rozprzestrzeniają się poprzez kontakt bezpośredni(na przykład, gdy chore dziecko wyciera nos w ręce a później dotyka dziecko, w ten sposób je infekując) lub pośredni poprzez zainfekowane przedmioty (np. klamki, zabawki, długopisy itd).Wirus może przetrwać na przedmiotach kilka godzin. Najważniejsze w zapobieganiu przeziębienia jest dokładne mycie rąk. Chore dziecko trzeba nauczyć by zakrywało usta podczas kichania, kaszlu; by nie rozprzestrzeniać wirusów.
Przeziębienie zwykle nie wymaga specjalnego leczenia. Stosuje się jedynie leki działające objawowo. Dostępne bez recepty. Nie stosuje się antybiotyków gdyż są nieskuteczne na wirusy. W przypadku gorączki np. paracetamol, ibuprofen.